35 lat gry Tetris – najnowsze wersje i odsłony

Niewiele jest tytułów gier, które zna praktycznie każdy – należą do nich takie produkcje jak Mario Super Bros, Spinball, Pac Man czy bohater tego tekstu, gra „Tetris”, która w tym roku obchodzi swoje 35 urodziny. Na przestrzeni ponad 3 dekad zmieniło się bardzo wiele, poza samym rdzeniem gry – czyli układaniem różnokolorowych klocków w jednakowe linie. Co ciekawe – owe „układanie klocków” urosło do rangi kolejnego, choć bardzo niszowego, e-sportu, gdyż istnieją turnieje zrzeszające graczy w „Tetrisa”.

Początki, zasady, comba.

„Tetris” to gra z 1984 roku. Ukształtowała się w głowach trzech radzieckich developerów – Dimitrija Pawłowskiego, Wadmia Geriasimowa oraz Aleksieja Pażytnowa i jako jedna z nielicznych rosyjskich produkcji, podbiła serca zachodnich graczy. Największy rozgłos gra zyskała, przez fakt, iż została ona tytułem startowym dla konsoli Game Boy. Zasady gry są bardzo proste – musimy tak układać spadające klocki, aby wszystkie połączone razem, kasowały się w poziomej linii. To, od 35 lat i mnóstwa kolejnych trybów, eksperymentów i szukania nowych rozwiązań, praktycznie się nie zmieniło. Co ważne, warto pamiętać, że „Tetris” to wciąż gra, więc posiada system naliczania punktów – otrzymujemy je za comba, czyli następujące po sobie kasacje danych linii klocków.

Samo słowo „tetris” oznacza właśnie jedno z takich combosów. Polega on na tym, że ustawia się klocki tak, aby zostawić jedną szczelinę – idealną na długi klocek. Gdy ten opadnie, za combo uznaje się skasowanie czterech linii klocków jednocześnie. Tetris posiada bardzo wiele kombinacji, o których 99% grających w tę grę po prostu nie miało lub nadal nie ma pojęcia. Przykładem jest t-spin, czyli obrócenie klocka w kształcie litery „T” w takim momencie, aby dostał się tam, gdzie teoretycznie nie może – i skasowanie przy tym minimum 3 rzędów klocków.

Ewolucja gry

Wersji „Tetrisa” na przestrzeni lat powstały dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy i, co ciekawe, wciąż powstają nowe gry tego typu. Na konsolę Nintendo Switch, 2 lata temu, została wypuszczona gra „Puyo Puyo Tetris„, której rdzeń pozostaje taki sam, ale oprawa oraz możliwość grania nawet w 4 osoby jednocześnie. Jest to o tyle ciekawe rozwiązanie, że nadaje się świetnie jako gra imprezowa – zasady tej gry zna każdy, więc reszta pozostaje kwestią chęci.

Inną wariacją z klockami w roli głównej jest „Tetris 99”. Jest to o tyle ciekawa pozycja, że łączy ze sobą klasycznego, znanego z wielu odsłon Tetrisa i… gatunek battle-royale. Na jakiej zasadzie to działa? Podłączamy się do rozgrywki – z nami do gry wchodzi 99 innych osób, a ta, która zdobędzie najwięcej punktów i utrzyma klocki w planszy (a nie nad nią) wygrywa. Jest to niesamowicie wciągająca, pomimo swojej banalności i prostoty, gra. Tytuł ten skłania nas do znanego z innych gier zachowania „jeszcze jednej partii”.

100 lat?

Pomimo upływu lat, gra ta ma wciąż bardzo wielu odbiorców, zarówno tych starszych jak i nieco młodszych. Jednak, najważniejszą kwestią jest to, że pomimo upływającego czasu, wciąż jest rozwijana na wiele sposobów, przy niezmienionych zasadach działania i „kręgosłupie” gameplay’u. Nie ma wątpliwości, że gra radzieckich twórców, przez kolejne 35 lat istnienia doczeka się wielu nowych odsłon.

Wszystkie dostępne wersje Tetrisa można znaleźć na GG.DEALS.

35 lat gry Tetris – najnowsze wersje i odsłony
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here