Wbrew temu, co nagłaśniają media, nie tylko wielkie firmy padają ofiarami cyberataków. Zagrożenie wycieków oraz ataków ransomware dotyka również małe i średnie przedsiębiorstwa. Magazyn zajmujący się cyberbezpieczeństwem – Cybersecurity Ventures udowadnia, że te mniejsze firmy, stanowią połowę ofiar cyberataków. Dlatego również w takich firmach należy zabezpieczać się przed wyciekiem lub utratą danych.

Małe i średnie przedsiębiorstwa są łakomym kąskiem dla cyberprzestępców ze względu na fakt, że zazwyczaj są średnio zabezpieczone. Właściciel nie przewiduje, że jego lokalna firma może paść ofiarą cyberataku. Brytyjskie badania wykazały, że średni zarobek z udanego ataku to dla przestępców około 18 000 zł. Dla małej firmy jest to zazwyczaj bardzo duża kwota.

Trudno przewidzieć, jaką firmę i kiedy zaatakują cyberprzestępcy. Szacuje się, że do cyberataków dochodzi co 39 sekund. Oznacza to liczbę ponad 2200 ataków dziennie. Liczba może wydawać się mała w skali światowej, codziennie jednak ofiarą padają inne przedsiębiorstwa. Dane te są bardzo niepokojące, ze względu na stan gospodarczy małych przedsiębiorstwa. Jeden atak może doprowadzić firmę do całkowitego upadku. 

Warto skorzystać z 5 prostych zasad, które pozwolą zabezpieczyć firmowe dane przed wyciekiem. 

Przygotuj plan, który zastosujesz w sytuacji naruszenia bezpieczeństwa

Na samym początku warto przygotować plan postępowania w przypadku ataku. Czasami pomimo stosowania się do wszystkich niżej wymienionych reguł, nie uda się odeprzeć cyberataku. Warto posiadać indywidualny plan radzenia sobie w sytuacji naruszenia bezpieczeństwa, który będzie dopasowany do potrzeb firmy. Trudno podać, co dokładnie powinien zawierać taki plan, ze względu na różne specyfiki działa firm. Najważniejsze jest posiadanie bezpiecznej kopii zapasowej danych. 

Uważaj na Bluetooth i WiFi

Większość urządzeń elektronicznych posiada moduł WiFI i Bluetooth, które wbrew pozorom również może być zagrożeniem. Należy zwracać szczególną uwagę, z jakimi urządzeniami łączy się urządzenia. Dla przestępcy połączenie Bluetooth może otworzyć drzwi do wszystkich danych firmowego komputera. 

Niezabezpieczona sieć WiFi lub łączenie się z nieznanymi sieciami również może umożliwić cyberatak. Najpopularniejszą formą ataku przez sieć WiFi jest tak zwane Man in the Middle. Pamiętaj, przy korzystaniu z urządzeń, na których posiadasz wrażliwe dane, łącz się jedynie z zaufaną siecią.  

Nie klikaj w byle co

Zwykłe kliknięcie może być czasami największym zagrożeniem dla danych. Kliknięcie w jeden link może doprowadzić do zainfekowania całego komputera. Złośliwe łącza są wszędzie, nawet tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy. Czasami mogą zostać wysłane mailem, w wiadomości prywatnej od zaufanej osoby lub znaleźć się na zaufanej stronie. Dlatego warto zaznajomić się z podejrzanymi linkami i edukować w tej kwestii pracowników.

Aktualizuj oprogramowanie

Aktualizacje są często odkładane i ignorowane, nie chce nam się czekać i uważamy, że nie jest to konieczne. Warto jednak regularnie aktualizować oprogramowanie sprzętu, najlepiej od razu, gdy aktualizacja jest dostępna. Należy zwracać na to uwagę, ze względu na fakt, że dostawcy oprogramowania na bieżąco sprawdzają luki w bezpieczeństwie i je “łatają”. Zawsze dbaj o to, aby programy antywirusowe zainstalowane na komputerach firmowych miały aktywne licencje użytkowania.

Jeżeli w firmie istnieje sprzęt starszy, który nie posiada wsparcia od dostawcy oprogramowania, należy wymienić go na nowy. Stary i niewspierany sprzęt naraża firmę. 

Twórz kopie zapasowe

Zawsze trzeba pamiętać, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo danych. Szczególnie w sytuacji ataku ransomware. To złośliwe oprogramowanie blokuje dostęp do systemu lub jedynie do danych i oczekuje okupu za zdjęcie blokady. W momencie, gdy posiadamy bezpieczną kopię, nie musimy ulegać szantażom przestępcy. 

Kopie zapasowe najlepiej przechowywać na szyfrowanych urządzeniach USB lub dysków SSD, do których dostęp możliwy jest jedynie po podaniu hasła. Tak przygotowaną kopię należy trzymać w bezpiecznym miejscu, tak aby go nie zgubić. Chociaż nawet gdy dostanie się w niewłaściwe ręce, bez hasła nie będzie można się do niego dostać. Taki dysk pozwala bezpiecznie przechowywać dane, nawet w przypadku ataku ransomware na firmowy sprzęt. 

Pamiętaj, bezpieczeństwo danych, to bezpieczeństwo Twojej firmy!

Patronem wpisu jest właściciel serwisów poświęconych tematyce IT – technologywomen.pl, ptech.pl oraz evelsoft.pl. Serdecznie zapraszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj