Odczuwasz ból zęba? Pojawia się on w nocy bądź przy spożywaniu posiłków? Dowiedz się, co robić, gdy ból zęba zaczyna utrudniać Ci codzienne funkcjonowanie. Poznaj sposoby na ból zęba i sprawdź, jak można mu zapobiegać.
Rodzaje bólu zęba
Istnieje wiele rodzajów bólu zęba. Początkowo może być on ledwie wyczuwalny i pojawiać się „jedynie” przy spożywaniu twardszych posiłków. Z czasem jednak może przybierać formę uporczywego i pulsującego bólu, który promieniować zaczyna na całą jamę ustną. Niezależnie od tego, jaki to rodzaj bólu, nie można go lekceważyć. Zaniedbanie może prowadzić do pogorszenia stanu zapalnego, a także do rozwoju groźnych chorób nie tylko w jamie ustnej. Ból zęba nigdy nie pojawia się bez przyczyny, dlatego istotna jest szybka reakcja, która niejednokrotnie jest w stanie uchronić zarówno przed poważnym stanem zapalnym, jak i kosztownym leczeniem.
Przyczyny bólu zęba
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu zęba jest próchnica. Pojawia się w wyniku niewłaściwej higieny zębów, a także nadmiernego spożywania posiłków z wysoką zawartością cukrów. Długotrwałe drażnienie odsłoniętej miazgi zęba prowadzić może do poważniejszych zmian. Brak reakcji prowadzić może do zapalenia miazgi. Wtedy jedynym ratunkiem może być leczenie kanałowe bądź trwałe usunięcie zęba. Pierwszą oznaką problemów z próchnicą jest najczęściej nadwrażliwość zębów na zmiany temperatur, a także słodkie i kwaśne pokarmy.
Przyczyną bólu zęba może być również mechaniczne uszkodzenie szkliwa.
Co robić, gdy ząb zaczyna boleć?
Ból zęba jest jednym z tych najbardziej nieprzyjemnych. Uniemożliwia normalne funkcjonowanie, często nie pozwala jeść, a nawet spać. Każdy, nawet najmniejszy, należy skonsultować ze stomatologiem. Jeżeli na wizytę trzeba poczekać, a ból nie ustępuje, można spróbować uśmierzyć go domowymi sposobami. Należy jednak pamiętać, że są to rozwiązania krótkotrwałe i nie są alternatywą dla wizyty w gabinecie dentystycznym. Wiele przychodni, m.in. AllSmiles Dental w Lublińcu, oferuje pomoc natychmiastową. W przypadku silnego bólu należy zadzwonić pod wskazany numer alarmowy i umówić wizytę nawet za przysłowiowe „5 minut”.
Paracetamol i ibuprofen
Jednym z rozwiązań są leki przeciwbólowe. W przypadku lekkiego bólu sprawdzą się te, które w swoim składnie zawierają paracetamol. W przypadku silniejszego bólu lepiej sprawdzi się ibuprofen.
Napar z szałwii
Jednym z domowych sposobów na uśmierzenie bólu zęba jest płukanie jamy ustnej szałwią. Roślina ta znana jest ze swoich właściwości antyseptycznych i przeciwzapalnych. Przygotowanie naparu jest niezwykle proste. Wystarczy zalać ususzone liście szałwii wrzątkiem i odczekać kilka minut, aby przestygło. Jamę ustną należy płukać letnim naparem.
Goździki
Goździki mają właściwości znieczulające i odświeżające. Wykazują działanie antybakteryjne i przeciwutleniające. Doskonały na ból zęba. Wystarczy rozgnieść goździk i przyłożyć do źródła bólu. Goździki można również żuć.
Profilaktyka stomatologiczna
Najlepszym sposobem na ból jest… zapobieganie. Profilaktyka stomatologiczna pozwala ustrzec się przed wieloma chorobami i sprawia, że zęby są zdrowe i piękne. Zalicza się do niej przede wszystkim staranne szczotkowanie zębów, które powinno odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie i trwać ok. 3 minut. Istotne jest również usuwanie kamienia nazębnego, który jest częstą przyczyną powstawania próchnicy, a także regularne wizyty kontrolne u stomatologa.