Jakikolwiek ból nie powinien być nigdy lekceważony nawet w przypadku, kiedy jest krótkotrwały i pojawia się sporadycznie. W związku z tym każda niepokojąca zmiana w zębie lub jamie ustnej powinna być skonsultowana z dentystą. Im wcześniej zacznie się proces leczenia, tym większa jest szansa, że nie będzie ono bardzo inwazyjne i kosztowne. W przeciwnym wypadku można narazić się na poważne schorzenia i drogie leczenie kanałowe. Jednak co zrobić, kiedy na wizytę trzeba czekać? Dowiedz się, jak walczyć z bólem i zapobiegać jego nawrotom.

Przyczyny bólu zęba

Do najczęstszych przyczyn bólu zęba należą próchnica lub urazy mechaniczne szkliwa. Spowodowane są nieprawidłową higieną jamy ustnej i złymi nawykami żywieniowymi. Jedną z pierwszych oznak problemów z zębami jest też nadwrażliwość na zmiany temperatur i pokarmy o słodkim lub kwaśnym smaku. Te objawy są z kolei najczęściej spowodowane obniżeniem się dziąseł. Odsłonięte w ten sposób szyjki zębowe są bardzo wrażliwe na bodźce zewnętrzne.

Próchnica może powodować silny ból, gdy odsłonięta zostanie miazga zęba. Jest to silnie unerwiona i ukrwiona warstwa, przez co jest też niesamowicie wrażliwa. Jej drażnienie może doprowadzić do zapalenia i poważniejszych schorzeń. Istnieje wtedy możliwość powstania ropienia, który jest dużym zagrożeniem. Długotrwałe zaniedbanie może sprawić, że miazga zacznie obumierać. W takim wypadku konieczne będzie usunięcie zęba.

Łagodzenie bólu zęba

Najlepszym wyjściem jest zawsze umówienie się do stomatologa. W gabinetach takich jak klinika Piosik Stomatologia specjalista zdiagnozuje przyczynę i zastosuje odpowiednie leczenie. Jeśli na wizytę u dentysty trzeba poczekać, a ból zęba nie ustępuje i utrudnia codzienne funkcjonowanie i sen, można wypróbować kilka sposobów na załagodzenie dolegliwości. Większość z nich można zrobić w domu lub znaleźć w najbliższej aptece. Do najpopularniejszych metod należą:

  • gryzienie lub przykładanie rozgniecionego goździka w miejscu bólu,
  • płukanie jamy ustnej letnim naparem z szałwii bądź rumianku,
  • stosowanie zimnych okładów,
  • masowanie bolącego miejsca palcem lub miękką szczoteczką,
  • przykładanie wacika nasączonego olejkiem jodłowym.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie domowe sposoby radzenia sobie z bólem to jedynie działania doraźne. W żadnym wypadku nie niwelują przyczyn bólu. W większości przypadków pomóc może tylko lekarz stomatolog.

Ból zęba – profilaktyka

Bez pomocy lekarza zazwyczaj ciężko jest sprawić, że ból zęba nie będzie powracał. Dlatego w tym wypadku zapobieganie może okazać się najlepszą i najskuteczniejszą formą leczenia. W pozbyciu się nagłych i niespodziewanych boleści pomogą regularne działania takie jak:

  • codzienne utrzymywanie jamy ustnej w czystości,
  • kontrolowanie stanu uzębienia u stomatologa co mniej więcej pół roku,
  • natychmiastowe wypełnianie wszystkich ubytków i leczenie zmian chorobowych.

Wiele dolegliwości może zostać zniwelowanych przy pomocy najprostszej szczoteczki oraz nici dentystycznej. Warto też zapytać swojego stomatologa o możliwość fluoryzacji lub piaskowania zębów. Lekarz pomoże Ci też wybrać pastę do zębów, która nie niszczy szkliwa i pomaga zapobiegać rozwojowi próchnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj