Bramy i furtki, czyli jak bezpiecznie wjechać na posesję?

Bramy i furtki muszą zostać odpowiednio zaplanowane, aby zapewniać bezpieczny i wygodny wjazd na posesję. Podpowiadamy, gdzie umieścić bramę i ile miejsca na nią przeznaczyć.

Ogradzanie posesji musi zostać przeprowadzone bardzo precyzyjnie z uwzględnieniem specyfiki terenu i jego ukształtowania. W ogrodzeniu nie może zabraknąć oczywiście bramy i furtki. Niektórzy inwestorzy decydują się zamówić wykonanie takich elementów, inni – korzystają z oferty renomowanych producentów, którzy proponują gotowe wysokiej klasy bramy i furtki . Zanim jednak dokonamy wyboru tego rodzaju elementów ogrodzenia, trzeba zaplanować ich rozmieszczenie.

Właściwe planowanie to podstawa

To, gdzie zostanie umieszczona brama i furtka, nie może być dziełem przypadku. Wynika to z faktu, że to tak naprawdę kluczowe elementy ogrodzenia. Bramy i furtki muszą zapewniać nie tylko wygodny wyjazd z posesji i wjazd na jej teren, ale także bezpieczny. Korzysta się z nich najczęściej kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia. Za każdym razem musi to być łatwe i to bez względu na pogodę.

Najczęściej usytuowanie bramy i furtki determinuje otoczenie, a głównie umiejscowienie drogi dojazdowej i chodnika. Bramy i furtki umieszczane są przeważnie obok siebie. To najlepsze rozwiązanie ze względów praktycznych (np. przewody zasilające napęd bramy i domofon furtki mogą być prowadzone wspólnym kanałem). Do tego zjazd na drogę publiczną musi być na tyle wygodny, żeby łatwo było opuścić posesję i nic nie zasłaniało przy tym widoku. Oczywiście czasami może być konieczność zamontowania więcej niż jednej furtki czy bramy (np. wyjście do ogrodu lub na łąkę).

Bramy i furtki a ich wymiary

Aby można było bezpiecznie wjeżdżać na posesję i z niej wyjeżdżać, brama musi mieć odpowiednią szerokość. Oczywiście im szersza taka brama, tym wygodniej. Trzeba zwrócić uwagę także na przepisy, a te wyraźnie wskazują, że brama nie może być węższa niż 2,4 m. Przyjmuje się jednak, że wygodna brama powinna mieć co najmniej 3 m szerokości. Za to furtka nie może być węższa niż 0,9 m.

Jaki rodzaj bramy wybrać?

Na komfort użytkowników wpływa także rodzaj zamontowanej bramy. Ta może być przesuwana lub rozwierna (jednoskrzydłowa, dwuskrzydłowa). Ostatnia z nich wymaga dłuższego podjazdu, za to brama przesuwna to konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości miejsca z frontu. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest brama z napędem, a szczególnie sterowana pilotem.

Bezpieczeństwo i wygoda wyjeżdżania na posesję i jej opuszczania zależy w dużej mierze od odpowiedniego zaplanowania bramy oraz furtki. Tak naprawdę należy zacząć projektowanie ogrodzenia od wyznaczenia bramy i furtki. Dopiero potem planuje się pozostałe elementy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj