Azot to jeden z pierwiastków, który występuje na ziemi niemal wszędzie. To on stanowi około 80% objętości powietrza. Natomiast ciekły azot ma formę skroploną. Po raz pierwszy pierwiastek ten skroplono w roku 1883 na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Szybko stał się on substancją wykorzystywaną powszechnie w wielu dziedzinach przemysłu. Ciekły azot z uwagi na niską temperaturę wymaga odpowiednich warunków przechowywania. Do tego celu służą specjalne naczynie Dewara.

Ciekły azot i jego właściwości

Ciekły azot jest uzyskiwany na drodze separacji z powietrza. Jest ono sprężane w specjalnym urządzeniu. Potem z mieszanki usuwane są różnego typu zanieczyszczenia. Po zakończeniu procesu z urządzenia trzeba odprowadzić ciepło, co powoduje skroplenie się gazu. Ciekły azot jest substancją bezzapachową i bezbarwną. Nie ma smaku. W celu utrzymania go w stanie skroplonym należy przechowywać go w bardzo niskiej temperaturze. Do tego służą naczynia Dewara, które zakupić można bez problemu w https://www.cryogenshop.pl/.

Zastosowanie ciekłego azotu

Ciekły azot ma szerokie zastosowanie w naprawdę wielu dziedzinach przemysłu. Powstała nawet osobna dziedzina nauki zajmująca się badaniami nad jego wykorzystaniem. Jest to kriotechnika. W tym przypadku eksperci zajmują się także ciekłym wodorem, helem czy tlenem.

W praktyce ciekły azot jest często używany w technice laserowej przy obróbce metali. Po zgazowaniu nadaje się do przecinania różnych elementów metalowych np. stalowych blach. Znajduje też zastosowanie w przemyśle spożywczym. Pozwala na błyskawiczne zamrożenie produktów bez zmiany ich smaku, zapachu, konsystencji czy wyglądu. Obecnie coraz częściej w ten sposób zamraża się masę lodową. Ciekły azot umożliwia również skrócenie procesu zamrażania. Przy okazji znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia bakteriami salmonelli.

W medycynie skroplony azot jest używany w czasie zabiegów z zakresu krioterapii, kriochirurgii czy dermatologii. Sprawdza się wówczas, gdy konieczne jest silne, ale jednocześnie krótkotrwałe oziębianie komórek zmienionych chorobowo.

Oprócz tego ciekły azot jest wykorzystywany w wielu laboratoriach biologicznych i medycznych. Służy do zamrażania żywych komórek. Te po odmrożeniu mogą normalnie funkcjonować.

Ciekły azot w dermatologii

W przypadku dermatologii ciekły azot wykorzystuje się na dwa różne sposoby. Pierwszą metodą jest tzw. technika miejscowa. Skroplony azot spowalnia przemianę materii i prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych. Sprawia, że organizm szybciej oddaje ciepło. Następuje obniżenie napięcia nerwowego oraz likwidacja obrzęków.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest ogólna krioterapia. W tym przypadku zabiegi wykonywane są w specjalnej komorze, w której panuje temperatura poniżej -100 stopni Celsjusza. Pacjent trafia tam na maksymalnie 30 minut wyposażony wcześniej w specjalny kostium oraz rękawiczki. Oczywiście w każdym momencie zabieg można przerwać.

Ciekły azot w kriochirurgii

Coraz większą popularnością cieszy się także kriochirurgia. Pozwala na skuteczną likwidację tkanek zmienionych chorobowo. W tym celu wykorzystywane są przede wszystkim kriomasaż i kriodestrukcja. Tkanki za pomocą ciekłego azotu są zamrażane jedynie powierzchniowo lub na głębszym poziomie. Konieczne jest tutaj zamknięcie cieczy w specjalnym urządzeniu. W momencie kontaktu ze skórą ma miejsce duże oziębienie jej powierzchni. Wystarczy więc sprzęt po prostu przyłożyć do ludzkiego ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj