Wśród małych dzieci, w szczególności dziewczynek, często pojawia się pewnego rodzaju fascynacja baletem. Chęć zostania małą baletnicą, możliwość rozwijania umiejętności tanecznych, ubierania przepięknych strojów. Wszystko to działa na dziecięcą wyobraźnię. I chociaż droga do zostania mistrzem baletu jest długa, to jednak już samo uczestnictwo w zajęciach baletowych jest czymś niezwykle pozytywnym dla dzieci. Oczywiście mogą rodzić się obawy przed zapisaniem dziecka na naukę baletu. Wynika to jednak ze stereotypów, które mówią o ciężkiej, wręcz katorżniczej pracy, żeby dojść do najwyższego poziomu. Nikt jednak nie powinien myśleć w taki sposób. Przecież nie każdy musi zostać gwiazdą scen, najlepszą baletnicą na świecie. Nauka baletu to na pewno doskonały sposób na spędzanie czasu. Czy jednak balet gwarantuje również inne korzyści? Warto to sprawdzić.

Jakie korzyści daje nauka baletu?

Uczęszczanie na lekcje baletu to gwarancja wielu korzyści dla najmłodszych. Dlatego warto poznać je wszystkie.

Kształtowanie prawidłowej postawy, sylwetki

To ogromna korzyść, płynąca regularnych zajęć baletowych. Okres dorastania, dojrzewania, rozwoju dzieci związany jest między innymi z kształtowaniem się ich sylwetki, postawy. Jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku są schorzenia kręgosłupa. Balet zdecydowanie pomaga w uniknięciu tego schorzenia. W trakcie zajęć baletowych ćwiczy się gibkość, rozciąganie, prawidłowe ustawienie ciała. Do tego dochodzą ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Wszystko to jest gwarancją, że młody organizm w materii prawidłowej postawy będzie rozwijał się prawidłowo. Uniknie problemów, które dotykają dzieci, które większość czasu spędzają w pozycji siedzącej, np. przed komputerem.

Koordynacja ruchowa

Balet, ale i również inne rodzaje tańca wymagają, aby zapamiętywać liczne ruchy, choreografię, układy. Jest to pomocne w rozwijaniu prawidłowej koordynacji. Co więcej, dzieci taką naukę przyswajają niezwykle łatwo, dlatego na efekty nie trzeba długo czekać. Prawidłowa koordynacja ruchowa jest przydatna nie tylko w tańcu, ale i w sporcie, czy w wielu innych życiowych sytuacjach.

Wyobraźnia i kreatywność

Balet jest znakomitym bodźcem dla dziecięcej wyobraźni. W początkowym stadium nauki, dzieci samodzielnie kreują swój taniec, mają przyzwolenie na improwizacje przy choreografii. To wszystko „zmusza” do pobudzania wyobraźni, kreatywności.

Poszerzanie horyzontów związanych ze sztuką

Balet to obcowanie z muzyką klasyczną, dzięki czemu dzieci się jej uczą. Obcowanie z takim gatunkiem muzyki znakomicie wpływa na poszerzanie dziecięcych horyzontów dotyczących sztuki. Pobudza to ich ciekawość, sprawia, że nie są skazane tylko i wyłącznie na muzykę popularną.

Współpraca, kooperacja w zespole

Zajęcia baletowe w grupie pozwalają nabyć umiejętności związane z pracą zespołową. Wspólna nauka choreografii, zadań, osiąganie kolejnych celów. Tylko właśnie poprzez umiejętność pracy w zespole można sięgać po kolejne sukcesy.

Życie pod znakiem zdrowia

Nauka baletu może kształtować postawę zdrowego podejścia do stylu życiu. Dbanie o prawidłowe odżywianie się, dobra kondycja i odpowiednia sylwetka. Wiemy przecież, jak wielkim problemem wśród dzieci i młodzieży, jest zasiedziały tryb życia, a co za tym idzie, np. problemy z nadwagą.

W jakim wieku zapisać dziecko na balet?

Standardowo szkoły tańca proponują naukę baletu dla dzieci od trzeciego roku życia. Jednak tutaj należy zaznaczyć, że zajęcia dla maluchów w takim wieku oparte są wyłącznie na zabawie. To normalna sytuacja, trudno wymagać od trzyletniego dziecka, aby zaczęło interesować się wszystkim, co związane z baletem. Początki nauki baletu będą optymalne dla dzieci w wieku 4-5 lat. Dzieci mające tyle lat są już w stanie utrzymać skupienie na odpowiednim poziomie, co sprzyja prowadzeniu zajęć. Oczywiście trudno stwierdzić, czy dziecko w wieku 5 lat będzie doskonale radziło sobie w balecie. Dlatego proponuje się najprostsze ćwiczenia, będące czymś w rodzaju wprowadzenia do baletu.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że to dziecko powinno przejawiać zainteresowanie lekcjami baletu, a nie jego rodzice. Dziecko, które jest zmuszane do chodzenia na naukę baletu, nie rokuje w żaden sposób. Każde wyjście na balet może być dla niego swoistą traumą, co odbije się również negatywnie na pracy grupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj