W transporcie drogowym towarów bardzo często wykonuje się zlecenia transportowe i zlecenia spedycyjne. Pojęcia te są bardzo często ze sobą mylone, mimo że nie są on tożsame. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi typami zleceń? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.

Na czym polega zlecenie spedycyjne?

Zlecenie spedycyjne to umowa pomiędzy spedytorem a jego klientem, a jej przedmiotem jest zorganizowanie lotniczego, kolejowego lub drogowego transportu towaru bądź grupy towarów. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o sam transport, lecz również o inne czynności. W ramach zlecenia spedycyjnego spedytor może zobowiązać się m.in. do znalezienia odpowiedniego przewoźnika, zapakowania przesyłki oraz załatwienia różnych formalności, np. tych związanych z odprawą celną. Wykonawcami takich zleceń są zazwyczaj firmy logistyczne, takie jak Intrade Logistic.

Prawo nie określa formy, jaką powinno przyjąć zlecenie spedycyjne. Najczęściej jednak zlecenie takie sporządza się na piśmie, aby jego treść była w jakiejś formie udokumentowana. Jeśli bowiem towar zostanie w jakikolwiek sposób uszkodzony, to właśnie ten dokument będzie brany pod uwagę przez ubezpieczyciela. Zlecenie spedycyjne powinno zatem zawierać wszystkie informacje niezbędne do realizacji zlecenia — termin płatności, rodzaj ładunku, sposób zabezpieczenia towaru, jego towaru, klasa niebezpieczeństwa ładunku oraz czas transportu.

Co warto wiedzieć o zleceniu transportowym?

Zlecenie transportowe to z kolei umowa przewozu, która określa warunki współpracy pomiędzy zleceniodawcą a przewoźnikiem. Zawarcie takiej umowy może być częścią zlecenia spedycyjnego, wówczas spedytor zawiera ją w imieniu swojego kontrahenta. W zleceniu transportowym należy zawrzeć takie informacje jak miejsce i data załadunku/rozładunku, specyfikację ładunku, termin płatności, rodzaj pojazdu oraz dane dotyczące ubezpieczenia towaru. Jest to dokument powszechnie stosowany m.in. w transporcie drogowym towarów.

Ważna różnica między zleceniem transportowym a spedycyjnym dotyczy kwestii odpowiedzialności. Przewoźnik, czyli wykonawca zlecenia transportowego, ponosi odpowiedzialność za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki w czasie od przyjęcia jej aż do jej wydania, a także za opóźnienia. Spedytor z kolei nie jest odpowiedzialny za rezultat zlecenia, lecz jedynie za niezachowanie należytej staranności. Jest on zatem odpowiedzialny za odpowiedniego przewoźnika, którego jakość usług powinien uprzednio sprawdzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj