Czym się kierować przy wyborze drzwi zewnętrznych?

Wymiana drzwi wejściowych pełni nie tylko bardzo istotną funkcję poprawy wyglądu wejścia do mieszkania, ale również ma za zadanie zmniejszyć ucieczkę ciepła i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim lokatorom i całemu dobytkowi. O czym powinniśmy pamiętać wybierając drzwi zewnętrzne?

Drzwi jako element wystroju budynku

Drzwi wejściowe są pierwszym, na co zwracamy uwagę wchodząc do budynku. Nic więc dziwnego, że zależy nam na tym, by wyglądały estetycznie i pasowały one do stolarki okiennej czy pokrycia dachowego.

Wymieniając stare drzwi na nowe dobrze jest trzymać się tych samych wymiarów. Jeśli z jakiegoś powodu jednak chcemy powiększyć wejście do domu, musimy dobrze zaplanować prace związane z przerobieniem nadproża i rozkuwaniem fragmentów budynku, żeby nie ucierpiał na tym wygląd zewnętrzny domu.

Warto przy tym pamiętać o wygodzie użytkowania – zbyt wąskie ramy znacząco utrudnią transport mebli czy swobodne wejście osób o ograniczonych możliwościach ruchowych, np. osób poruszających się na wózku lub o kulach. Tu należy również zwrócić uwagę na kierunek otwierania drzwi, kierując się ilością miejsca zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Trwałość i izolacja cieplna drzwi wejściowych

Wygląd i wygoda to jednak nie wszystko. Drzwi wejściowe mają przede wszystkim być trwałe i zapewnić nam komfortowe warunki wewnątrz domu. To, jaki rodzaj drzwi wybrać uzależnione jest w dużej mierze od tego, na jakie warunki będą one narażone. Jeśli wejście do budynku znajduje się pod daszkiem, a wewnątrz budynku źródło ciepła umieszczone jest w pobliżu drzwi, wymogi dotyczące trwałości skrzydła i ram mogą być niższe.

Wodoszczelność drzwi określa się w klasach od 0 (niska szczelność) do 9 (bardzo wysoka szczelność). Przeważnie dla drzwi zewnętrznych wystarczająca jest klasa 3 lub 4. Niższe nadają się wyłącznie do wnętrza budynku. Warto zwrócić uwagę także na długość gwarancji, jakiej udziela producent. W zależności od rodzaju drzwi i warunków, w jakich będą zamontowane, okres gwarancyjny może wynieść nawet kilkanaście lat.

A w jaki sposób możemy sprawdzić izolację cieplną drzwi zewnętrznych? Stopień przenikania ciepła drzwi określany jest przez współczynnik U. Im jest on niższy, tym lepsza izolacja. Choć przepisy regulujące jego wysokość są dość łagodne, dobrze jest wybrać drzwi, w których współczynnik ten wynosi maksymalnie 1,5 W/(m2K). Ten parametr zależny jest od sposobu wykończenia drzwi oraz użytych materiałów. Te o najbardziej zaawansowanych systemach izolacyjnych posiadają wypełnienie zarówno w środku drzwi, jak i w ramie.

Drzwi antywłamaniowe

Jeśli zależy nam na dobrym zabezpieczeniu domu przed włamaniem, powinniśmy wybrać drzwi zewnętrzne antywłamaniowe. Warto brać pod uwagę sprawdzonych i renomowanych producentów. Z ich ofertą można zapoznać się na przykład w sklepie Ekoplast.

Jak powinny być wyposażone takie drzwi? To przede wszystkim dwa antywłamaniowe zamki i bolce antywyważeniowe chroniące przed sforsowaniem przez złodziei.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj