Bezpieczeństwo użytkowania bramy oraz zabezpieczenie posesji. To dwa najważniejsze powody dla których należy jak najdokładniej dobrać napęd do bramy skrzydłowej. Posiadanie bramy skrzydłowej wiąże się ze sporymi udogodnieniami na co dzień, jednak należy wiedzieć, jaki wybrać napęd i jak prawidłowo przeprowadzić montaż. Wtedy wszystko będzie działać jak należy.

Dobór napędu do bramy skrzydłowej

Dobierając napędy do bram skrzydłowych należy wziąć pod uwagę: długość skrzydła bramy, ciężar skrzydła bramy, intensywność korzystania z bramy skrzydłowej oraz osadzenie zawiasu pod kątem położenia słupka. Najprościej jest określić długość skrzydła bramy poprzez jej zmierzenie. W karcie katalogowej każdy siłownik ma podaną maksymalną długość skrzydła do obsłużenia. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia konstrukcji skrzydła. Skrzydła w bramie automatycznej zabudowane blachą są narażone na podmuchy wiatru. Jego siła przenoszona jest bezpośrednio na korpus siłownika, dlatego należy wybrać siłownik o większej mocy. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie elektrozamka, utrzymującego skrzydło bramy w pozycji zamknięcia. O ile centrala siłownika posiada wejście na elektrozamek to z instalacją nie będzie żadnych problemów.

Nie można też zapominać o wyznaczniku jakim jest ciężar skrzydła bramy. Wybierając napędy do bram skrzydłowych powinniśmy zwracać uwagę na informacje od producenta, związane z ciężarem skrzydła bramy. Wiodący na rynku producenci zazwyczaj podają maksymalny ciężar jednego skrzydła. Nie poleca się wybierać siłowników pracujących na granicy możliwości bramy, a bezpieczny zapas musi wynosić około 25%. W przyszłości przedłuża to okres przydatności w elementach przekładni siłownika. Kolejny wskaźnik to intensywność użytkowania bramy. Jako, że siłowniki dzieli się pod kątem możliwości pracy przydomowej oraz pracy intensywnej w warunkach domowych siłowniki muszą mieć pracę większą niż 50 cykli na dobę pod kątem otwierania i zamknięcia.

Dla tego typu zastosowań, na przykład przemysłowych lub we wspólnotach mieszkaniowych wybiera się siłowniki na napięciu 24 V. Wtedy wytrzymują nawet wyjątkowo duże obciążenia. Osadzenie zawiasu względem krawędzi słupka to ostatni z wyznaczników, domagający się analizy. Trzeba zwrócić uwagę na dane techniczne związane z montażem siłownika na bramie skrzydłowej. Uwzględnienie tych wszystkich czynników sprawi, że do bramy skrzydłowej napęd dobierze się perfekcyjnie. Później zaś instalacją centrali sterującej oraz siłowników powinni zająć się profesjonalni monterzy.

Montaż bramy skrzydłowej

Kiedy przyjrzymy się temu, jakie są napędy do bram skrzydłowych i dobierzemy odpowiedni do Naszej bramy to trzeba zająć się montażem. Brama skrzydłowa to świetna alternatywa dla tradycyjnej siatki. Sprawia, że posesja lepiej wygląda. Wpływa na bezpieczeństwo domowników oraz ich codzienny komfort. Dlatego należy dowiedzieć się, w jaki sposób montuje się bramę skrzydłową.

W pierwszej kolejności należy zamocować solidnie zabetonowane słupki. Na nich osadza się nową bramę. Wcześniej ustawia się bramę na montażowym stole, aby w górnej części zawiasów wywiercić otwór. To pozwala je łatwo naoliwić. I nie ma potrzeby zdejmowania skrzydeł z zawiasów, a smar wlewa się przez dziurkę. Otwory robi się wiertłem do metalu mającym średnicę 6 milimetrów. Wybrane wiertło należy schładzać w misce z wodą, żeby się szybko nie nagrzewało. Później należy ułożyć zamek w ramie furtki, również wcześniej naoliwiony. Warto posiadać uniwersalny mechanizm, dopasowany do bramek otwieranych zarówno w lewą, jak i w prawą stronę. Po dopasowaniu wkładki do klucza, w miejscu na to przeznaczonym w obudowie furtki powinno być to proste. Jeśli miejsce to jest za małe to można zeszlifować je pilnikiem do metalu. Samą wkładkę dokręca się śrubokrętem krzyżakowym i zakłada klamki. Bramę należy ustawić pomiędzy słupkami, na których potem ona zawiśnie. Trzeba wobec tego sprawdzić na jakiej wysokości zawiesić skrzydła, a pomiędzy chodnik oraz dolną krawędź bramy włożyć drewniane klocki. Wtedy konstrukcja utrzyma się na odpowiednim poziomie. Końcowe prace montażowe opierają się na tym, aby poziomicą sprawdzić, czy oba skrzydła ulokowano na jednej płaszczyźnie. Deski muszą podtrzymywać całą konstrukcję w pionie. Brama musi stać prosto i nie przechylać się. Tylko tak można będzie zachować właściwy dystans pomiędzy skrzydłami. Odstęp powinien wynosić około 1 centymetra. Najłatwiej wyznacza się go płytą wiórową. Przed zautomatyzowaniem bramy musi jeszcze odbyć się wyregulowanie okuć. Można połączyć je przegubowo: w górne zawiasy bramy i furtki włożyć dolne i przytwierdzić je do słupków. Później należy zespawać okucia, a kiedy ostygną to można swobodnie wyjąć założone podkładki podtrzymujące, kliny dystansowe oraz ściski.

Wskazane czynności można zrobić samemu bądź zlecić je profesjonalnemu monterowi. Po montażu bramy pozostanie już tylko zautomatyzować bramę i cieszyć się wygodą, jaką da na co dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj