Elektrodrążenie EDM (ang. Electrical Discharge Machining) zwane także wgłębnym to jedna z dwóch form obróbki elektroerozyjnej. Metoda ta jest powszechnie wykorzystywana do produkcji części, narzędzi i elementów bardziej zaawansowanej maszynerii. Na tle alternatywnych rozwiązań technika elektrodrążenia wgłębnego wyróżnia się przede wszystkim precyzją i powtarzalnością charakterystyczną dla komputerowego systemu sterowania CNC. Jakie materiały można obrabiać w ten sposób? Do czego wykorzystuje się elektrodrążenie EDM? Jak przebiega proces obróbki? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.

Na czym dokładnie polega elektrodrążenie wgłębne?

Elektrodrążenie EDM to jedna z dwóch technik obróbki elektroerozyjnej, która oparta jest na wykorzystaniu elektrody roboczej z grafitu lub miedzi. Technika przydaje się szczególnie w przypadku materiałów określanych mianem trudnoskrawalnych oraz elementów, które ze względu na swoją delikatną lub niewymiarową konstrukcję nie mogą zostać poddane obróbce mechanicznej. Metoda elektrodrążenia wgłębnego wykorzystywana jest także do wytwarzania otworów oraz zagłębień w obrabianych elementach. Elektrodrążenie wgłębne opiera się na zjawisku erozji, która wywoływana jest przy pomocy impulsowych wyładowań elektrycznych pomiędzy elektrodami, które oddzielone są cienką warstwą płynu dielektrycznego (np. oleje mineralne lub nafta). W trakcie samego procesu obróbki temperatura osiągnąć może nawet pułap 50000 stopni Celsjusza, co w praktyce pozwala odparować nawet najbardziej oporne materiały.

Drążenie wgłębne – jakie materiały nadają się elektroerozyjnej obróbki EDM?

Obróbka metodami elektroerozyjnymi (np. EDM albo WEDM) możliwa jest jedynie w przypadku materiałów, które przewodzą prąd. Zaliczyć można do nich przede wszystkim metale kolorowe (np. aluminium, miedź, cynk, nikiel, wolfram, srebro, złoto, platyna, tytan, ołów itd.) i stopy stali (np. nierdzewna, konstrukcyjna, hartowana, żaroodporna itp.). Drążenie wgłębne świetnie sprawdza się także w przypadku diamentów polikrystalicznych i węglików spiekanych.

Elektrodrążenie EDM – zastosowania

Elektrodrążenie wgłębne to jedna z najpopularniejszych metod obróbki elektroerozyjnej, która wykorzystywana jest przede wszystkim w procesach produkcji form odlewniczych i wtryskowych. Ze względu na niemalże doskonałą precyzję matryc wykonywanych tą techniką jest on powszechnie stosowana w branży przemysłowej, medycznej i motoryzacyjnej oraz przemyśle lotniczym, energetycznym i zbrojeniowym. Metoda ta przydaje się też w przy produkcji prętów paliwowych, kół zębatych, wykrojników, łopat turbin, specjalistycznych narzędzi oraz elementów maszyn i pojazdów.

Drążenie wgłębne – jakie zalety ma takie rozwiązanie?

Niemalże każdy profesjonalny zakład obróbki metali korzysta obecnie z nowoczesnych systemów sterowania komputerowego CNC. Niesie to ze sobą szereg zalet związanych z bardzo wysoką jakością wykończenia powierzchni, pełną powtarzalnością oraz możliwością automatyzacji produkcji. Drążenie wgłębne EDM na tle alternatywnych rozwiązań wyróżnia się możliwością tworzenia bardzo małych elementów, które w procesie obróbki mechanicznej (np. skrawania, toczenia czy frezowania) zostałyby najprawdopodobniej uszkodzone lub zdeformowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj