Wiek 50+ częściej kojarzy się z emeryturą niż z szukaniem pracy, a tym bardziej rozpoczynaniem nowej ścieżki kariery zawodowej. Obecnie jednak coraz częściej osoby w wieku dojrzałym są zmuszane do przekwalifikowania się i znalezienia nowego zatrudnienia. Wiele z nich postanawia „skoczyć na głęboką wodę” i wyjechać za granicę. W jakich zawodach mogą się odnaleźć? Czy w tym wieku warto szukać pracy za granicą?

Gdzie szukać pracy po 50. roku życia?

Znalezienie pracy po 50. budzi przerażenie i strach. Sytuacja osób w tym wieku na rynku pracy nie jest bowiem łatwa – potwierdza to odsetek osób pracujących w wieku 50+ w Polsce – wg danych GUS wynosi on 32,9%. Okazuje się jednak, że osoby w sile wieku bez problemu mogą znaleźć zatrudnienie w innych krajach Unii Europejskiej. W Niemczech, Holandii, na Litwie, w Danii czy Irlandii, Szwecji czy Estonii odsetek pracujących 50-latków jest bardzo wysoki, a osoby w tym wieku nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy.

Jakie zawody można wykonywać po 50-tce za granicą?

Osoby 50+ to te, które w wielu zawodach mają dużą przewagę nad młodszymi pracownikami. Bogaty bagaż doświadczeń zawodowych i życiowych, pozycja eksperta, rozległa wiedza i tzw. kompetencje uniwersalne pozwalają im, chociażby świetnie odnaleźć się w zawodach opiekuńczych. 50-latkowie bez problemu więc znajdą pracę jako opiekunki do dzieci.

Zatrudnienia w tym obszarze mogą szukać przede wszystkim w Szwajcarii. Austrii, Francji, a także na południu Europy. Duże możliwości dają im również nasi zachodni sąsiedzi. Opieka w Niemczech polega zazwyczaj na tej nakierowanej na seniorów, a liczne oferty dostępne są na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych. Anonse proponują zatrudnienie zarówno dla 50-latków ze znajomością języka niemieckiego, jak i bez niego.

Oprócz zawodów opiekuńczych 50-latkowie mogą też znaleźć pracę za granicą w ogrodnictwie i rolnictwie. Te branże zazwyczaj oferują sezonowe zatrudnienie np. przy zbiorze owoców czy warzyw. W Polsce najczęściej znaleźć można oferty oferujące wyjazdy do Niemiec, Holandii, Belgii. Warto jednak pamiętać, że zbiory to ciężka praca, dlatego, aby ją podjąć, trzeba być zdrowym i sprawnym fizycznie.

Najłatwiej w znalezieniu pracy za granicą będą miały osoby posiadające umiejętności techniczne. Inżynierowie, informatycy czy architekci w zachodnich krajach Unii Europejskiej zatrudnieni są chętnie i to bez względu na wiek. Ich kompetencje są niezwykle pożądane i bardzo dobrze wynagradzane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj