Możliwość solidnego unieruchomienia elementu, który ma zostać poddany obróbce, przydaje się zarówno w profesjonalnym zakładzie pracy, jak i w przydomowym warsztacie. Właśnie dlatego obowiązkowym elementem wyposażenia takich miejsc jest imadło. Na rynku spotkamy się z różnymi odmianami tego w gruncie rzeczy prostego urządzenia. Jednym z nich jest imadło krzyżowe obrotowe. Co warto wiedzieć na jego temat?

Imadło krzyżowe obrotowe – informacje ogólne

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych imadeł, elementem roboczym imadeł krzyżowych obrotowych jest para tak zwanych szczęk. Jedna z nich jest przytwierdzona do korpusu, stąd też pozostaje w bezruchu – druga jest osadzona na ruchomym trzpieniu pod postacią śruby. Obrót śruby przy pomocy pokrętła możemy przesuwać drugą ze szczęk wzdłuż osi całego urządzenia i tym samym zmienić szerokość szczeliny między wewnętrznymi płaszczyznami obu szczęk. To pozwala dopasować położenie szczęk do wymiaru obiektu, który znajduje się między nimi – dociskając szczęki odpowiednio mocno unieruchamiamy obiekt. Często wewnętrzna powierzchnia szczek imadła pokryta jest nacięciami, które zwiększają przyczepność do powierzchni unieruchamianego obiektu, tym samym zwiększając pewność, że nie przesunie się on podczas obróbki. Jest to bardzo ważne przy pracach takich jak wiercenie otworów czy spawanie – wszelkie przesunięcia obiektu mogą bowiem prowadzić do powstawania nieprawidłowości. Czym jednak imadła krzyżowe obrotowe różnią się od innych?

– Tradycyjne imadła są na stałe montowane do jednego punktu, a zatem możemy w nich zmieniać jedynie rozstaw szczęk – mówi przedstawiciel firmy Spawaj.euImadła krzyżowe obrotowe mają dużo większy zakresu ruchu. Ich korpus osadzony jest na ruchomej osi, która pozwala obracać urządzenia w płaszczyźnie poziomej. Po zamontowaniu na specjalnym stole roboczym imadło możemy również przesuwać w różnych kierunkach.

Zastosowanie imadeł krzyżowych obrotowych

Duża ruchomość imadła sprawia, że znajduje ono zastosowanie w profesjonalnych zakładach zajmujących się wytwarzaniem różnego rodzaju konstrukcji, np. ram wymagających spawania. Wystarczy, że na jednym stole roboczym posiadamy kilka takich imadeł – w każdym z nich możemy unieruchomić poszczególne elementy konstrukcji, a następnie dopasować ich położenie tak, by odpowiadały naszemu projektowi. Następnie możemy w prosty sposób, bez obaw, że konstrukcja nam się „rozjedzie” przystąpić do spawania. Imadła krzyżowe obrotowe znajdują oczywiści zastosowanie w wielu innych pracach – szeroki zakres ich ruchów jest największą zaleta tego rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj