Przekładnia to proces czy system maszyn, jakiego zamiarem jest przekazanie ruchu czynnego na bierny, równocześnie poprawiając parametry min szybkość lub siłę. We współzależności od składnika przekazującego obciążenie możemy wyróżnić przekładnie automatyczne, elektryczne, hydrauliczne oraz pneumatyczne.

Przekładnie mechaniczne to owe jakie wszelkie elementy są ciałami stałymi. Składają się one z dwóch czy więcej kół, jakie się ze sobą łączą czy są rozsunięte oraz są opasane wspólnym ciągiem.

Przekładnia – co to jest?

Proces czy zespół procesów służących do kierowania ruchu z jednego punktu (skutecznego, napędowego) na inny (bierny, poruszany) z współczesną zmianą parametrów ruchu (np.: szybkości, siły, czasu siły, częstotliwości czy kąta obrotu). Przekładnia, we współzależności od rodzaju oraz przeznaczenia, może zamieniać: ruch obrotowy na ruch obrotowy (niejednokrotnie widziane, np.: przekładnia kierownicza), ruch obrotowy na ruch liniowy, ruch prosty na ruch obrotowy czy ruch prosty na ruch liniowy.

Typy przekładni automatycznych

Pierwsza oraz niezwykle powszechnie używana przekładnia składa się z dwóch kół. Mogą to być koła zębate, koła pasowe itp. Reguła jest taka sama, jeśli planujemy osiągnąć większy czas na wyjściu oraz ograniczyć przy tym obroty. Wykorzystujemy do tego koła mniejszego oraz większego. Mniejsze koło stanowi wprowadzenie przekładni (nakłada się je na wał napędu), jednak większe to wyjście przekładni.

Do czego służą przekładnie automatyczne?

Przekładnie automatyczne, tak jak falowniki, to procesy, za pośrednictwem których jesteśmy w stanie dostarczać siłę, przy równoczesnej przemianie szybkości oraz czasu. Także ułatwiają one zmianę kierunku ruchu ruchomego oraz dostosowania go do własnych potrzeb. Przekładnie pozwolą także na dostarczanie energii na odległość, co w nie jednym organizowanym poprzez nas wynalazku dla użytkowników rozwiązało to kłopot strukturalny.

Jak wykonana jest przekładnia planetarna?

Zanim przejdziemy do działania, poznajmy strukturę prezentowanego narzędzia. Jeżeli komuś przekładnia planetarna kojarzy się z układem słonecznym, w którym wszelkie planety krążą dookoła słońca… ma sporo racji! Podobnie jak w układzie słonecznym, tak samo w omawianej przekładni, w jej centrum znajduje się stały czynnik – koło słoneczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj