Cukrzyca to poważna choroba cywilizacyjna, która może mieć groźne konsekwencje dla wielu układów organizmu, w tym także dla wzroku. W efekcie podwyższonego poziomu cukru we krwi może dojść do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych w siatkówce oka, co prowadzi do retinopatii cukrzycowej. Z naszego artykułu dowiesz się, jak ją rozpoznać i leczyć.

Czym jest retinopatia cukrzycowa?

Retinopatia cukrzycowa to obok cukrzycowego obrzęku plamki najczęstsze schorzenie narządu wzroku związane z cukrzycą. Według nowszych interpretacji cukrzycowy obrzęk plamki uznaje się za zaawansowany etap retinopatii cukrzycowej. W wyniku zbyt dużego stężenia glukozy jak i gwałtownych spadów glukozy we krwi dochodzi do powstania patologicznych zmian w siatkówce oka. Nieleczone zmiany tego typu mogą prowadzić do pogorszenia ostrości widzenia, a w najgorszym razie nawet do utraty wzroku. Objawami schorzenia najczęściej są: pogorszenie ostrości widzenia, utrudnione widzenie zarówno w ciemności, jak i w jasnych pomieszczeniach, a także pojawianie się plamek w polu widzenia. Niekiedy zdarza się jednak, że początkowo choroba nie daje żadnych objawów, pojawiają się one bowiem dopiero w zaawansowanym stadium. Z tego powodu u osób cierpiących na cukrzycę bardzo ważne są regularne badania okulistyczne, które mogą pomóc zdiagnozować retinopatię i wdrożyć jak najszybsze leczenie.

Dlaczego cukrzycy powinni regularnie odwiedzać okulistę?

Ponieważ uszkodzenia wzroku w cukrzycy dotyczą większości chorych, są oni okresowo kierowani na badania kontrolne do poradni okulistycznych – wyjaśnia lekarz okulista Piotr Jaworski. Takie postępowanie umożliwia wykrycie zmian chorobowych we wczesnych stadiach. Wykonując badanie dna oka, lekarz okulista jest w stanie dostrzec i określić pojawiające się patologie i skierować na dalsze badania diagnostyczne. Regularne wizyty kontrolne osób z cukrzycą nie powinny być przez chorych bagatelizowane. Pierwsze badanie okulistyczne wykonuje się od razu po rozpoznaniu.

Kontrole okulistyczne u pacjentów chorych na cukrzycę powinny się odbywać przynajmniej raz w roku, chyba że lekarz zalecił inaczej. Dzięki nim można szybko wykryć liczne schorzenia, w tym retinopatię cukrzycową i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Sposoby leczenie retinopatii cukrzycowej

Leczenie retinopatii cukrzycowej powinno być przede wszystkim dostosowane do rodzaju i stopnia schorzenia. Pierwszym krokiem jest ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi, ponieważ dzięki temu można zatrzymać postęp choroby. W bardziej zaawansowany stadium stosuje się zabiegi, takie jak: witrektomia, laseroterapia siatkówki oraz zastrzyki do ciała szklistego. Laseroterapia siatkówki wykonana jest przez lekarza celem leczenia m.in.: obszarów, które utraciły unaczynienie w wyniku choroby i w przyszłości mogą dawać poważne powikłania. Laser nie ma na celu poprawy ostrości widzenia. Zabieg może uzupełniać lub poprzedzać wykonanie wirektomii z dostępu tylnego. Polega ona na usunięciu ciała szklistego wraz z chorymi tkankami i zastąpieniu ich specjalną substancją. W przypadku retinopatii cukrzycowej skuteczne może być także podanie leków z grupy anty-VEGF lub sterydów. Uważa się, że VEGF odgrywa kluczową rolę w tworzeniu nowych nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które mogą pogarszać widzenie.

Retinopatia cukrzycowa to poważne schorzenie narządu wzroku związane z cukrzycą. Z tego powodu osoby cierpiące na cukrzycę powinny regularnie wykonywać profilaktyczne badania okulistyczne. Wczesna diagnostyka może znacząco spowolnić rozwój choroby i zabezpieczyć przed groźnymi konsekwencjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj