Miód to nie tylko pyszny zamiennik cukru. Z powodzeniem może zastąpić czekoladę, gdy masz ochotę na coś słodkiego. Możesz go także wykorzystać do ciast, pieczywa, deserów, herbaty, a nawet alkoholi. Jaki miód wybrać? Poznaj podstawowe rodzaje miodów i przekonaj się, jakie mają właściwości.

Z czego składa się miód?

Naturalny miód składa się przede wszystkim z cukrów prostych, czyli glukozy i fruktozy. Stanowią one 80% składu. Pozostałe elementy to cenne dla zdrowia składniki mineralne takie jak wapń, magnez, potas, witaminy z grupy B, witamina C i kwas foliowy. W miodach znajdziesz również naturalne antyoksydanty, enzymy i aminokwasy.

Jak wybrać dobry miód?

Kupując miód, warto zwracać uwagę na kraj pochodzenia. Unikaj produktów określanych jako mieszanka miodów niepochodzących z Unii Europejskiej. Dlatego też warto sięgać po produkty polskie, które zawierają pyłki znanych roślin. Dobry jakościowo miód wyróżnia się również krystalizacją. To naturalny proces, który w zależności od jego gatunku trwa od tygodnia do roku od miodobrania. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na cenę. Zbyt niska może świadczyć o domieszce miodu z Chin. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz wysokiej jakości produkt, wybierz certyfikowany miód ekologiczny.

Poznaj podstawowe rodzaje miodu i właściwości

Poznając ofertę https://kramik-franusia.pl/, przekonasz się, że na rynku istnieje wiele rodzajów miodów. Sprzyjają temu urodzajne gleby, dobry klimat i bioróżnorodność kraju. Odpowiednio przechowywane i pozyskany z pewnego źródła miody mają szereg właściwości. Każdy jego rodzaj ma inne działanie ze względu na to, z jakich roślin jest pozyskiwany. Poznaj podstawowe rodzaje miodu i ich właściwości.

– Miód faceliowy jest polecany w stanach przeziębienia. Stosowany jest w chorobach układu krążenia i nadciśnieniu tętniczym. Pomaga również oczyścić organizm ze szkodliwego działania kawy, herbaty, nikotyny i alkoholu.

– Miód akacjowy doskonale sprawdza się przy kaszlu i w przeziębieniach. Wykazuje działanie łagodzące przy dolegliwościach żołądkowych. Polecany jest również w walce z bezsennością. Można go używać przy niektórych rodzajach cukrzycy.

– Miód lipowy wykazuje działanie przeciwgorączkowe, napotne i wykrztuśne. Wzmacnia on odporność i zmniejsza częstotliwość zapadania na infekcje. Zalecany jest również przy chorobach dróg moczowych.

– Miód gryczany charakteryzuje się wyrazistym ziołowym smakiem. Posiada silne działanie antybiotyczne i odtruwające. Wzmacnia układ krwionośny i przyspiesza gojenie się ran.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj