Pojęcie testowania, choć używane jest w wielu kontekstach, to najczęściej kojarzy się ze sprawdzaniem. W przypadku przemysłu określenie to odgrywa bardzo ważną rolę, głównie za sprawą maszyn testujących. Maszyny testujące to grupa urządzeń powszechnie wykorzystywanych w różnych obszarach, począwszy od procesów produkcyjnych, a na kontroli jakości kończąc. Sprawdźmy zatem, jak są zbudowane systemy testujące i gdzie najczęściej znajdują zastosowanie?

Jak zbudowane są maszyny testujące?

Konstrukcja maszyn testujących zawsze jest dopasowywana do zadań, jakie te urządzenia będą wykonywały. Podobnie rzecz ma się z technologiami, dzięki którym wykonywane są czynności testujące. W przypadku urządzeń używanych do kontroli szczelności mamy do czynienia z weryfikacją opartą na pomiarze ciśnienia. Urządzenie testujące sprawdza poziom ciśnienia w testowanym produkcie, a jeśli ta różni się od założonej wartości, usuwa wadliwy towar z linii produkcyjnej.

Efektywne działanie maszyn testujących zależy przede wszystkim od ich właściwego zaprojektowania, zbudowania i wdrożenia. Dlatego poszukując firmy, która wykona taki system, warto skorzystać z usług firmy Pro-Assem ze Skawiny, która oferuje nowoczesne rozwiązania w zakresie testowania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, odpowiedniej kadrze oraz zapleczu technicznemu, firma gwarantuje kompleksowe podejście do zlecenia, począwszy od fazy koncepcyjnej, poprzez projektową, a na budowie i wdrożeniu kończąc.

Gdzie wykorzystywane są maszyny testujące?

Obszar zastosowania systemów testujących obejmuje wiele gałęzi przemysłu. Urządzenia testujące używane są na liniach produkcyjnych i montażowych, w serwisach motoryzacyjnych i wielu innych miejscach. W przypadku warsztatów samochodowych bardzo często wykorzystywane są testery geometrii, wyposażone w aktywną technologię 3D. Dzięki temu szybko, ale co najważniejsze rzetelnie, można zweryfikować geometrię kół.

Innym równie popularnym rodzajem maszyn testujących są tzw. testery szczelności. Urządzenia te sprawdzają poziom szczelności wyrobów z tworzyw sztucznych. Dotyczy to m.in. butelek, pojemników, kanistrów itp. Kontrola szczelności odbywa się bezpośrednio na linii produkcyjnej, a realizowana jest przy użyciu ciśnienia, oddziałującego na badany produkt. Jeśli system odnotuje, że w jakimś wyrobie ciśnienie jest na innym poziomie niż optymalna wartość, taki wyrób jest automatycznie wychwytywany i wycofywany z dalszych etapów produkcyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj