Niepłodność to coraz częstszy problem u młodych ludzi. O takim stanie można mówić, jeżeli nieudane próby zajścia w ciążę trwają przez przynajmniej 12 miesięcy. Przyczyny problemów mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i po stronie mężczyzny. W przypadku mężczyzn problemy z płodnością są związane przede wszystkim ze złą jakością ich nasienia. W artykule dokładnie opisujemy, na czym polega badanie nasienia, jakie elementy są w jego trakcie sprawdzane, od czego zależy jakość nasienia oraz co można zrobić, żeby ją poprawić.

Badanie nasienia podstawowym elementem diagnostyki niepłodności u mężczyzn

Jakość nasienia to podstawowy element, który decyduje o męskiej płodności. W przypadku stwierdzenia problemów z zajściem w ciążę i zgłoszeniu się przez pacjentów do kliniki, która specjalizuje się w diagnostyce i w leczeniu tego typu problemów, badanie nasienia jest podstawowym testem, który jest wykonywany w diagnostyce niepłodności u mężczyzn. To on pozwala określić, czy problemy z doprowadzeniem do zajścia w ciążę przez pacjentkę mogą być spowodowane czynnikiem męskim, czy przyczyn należy jednak szukać po stronie pacjentki.

Co dokładnie jest sprawdzane w badaniu nasienia?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Ośrodka Leczenia Niepłodności Oviklinika w Warszawie: „Badanie nasienia to test, który pozwala specjaliście określić zdolności rozrodcze pacjenta i dać wskazówki do sprawdzenia bezpośrednich przyczyn ewentualnych problemów. W badaniu nasienia sprawdzana jest przede wszystkim liczebność i ruchliwość znajdujących się w nim plemników. Oceniane są także ich podstawowe parametry fizykochemiczne. Oprócz tego w trakcie badań laboratoryjnych badana jest też morfologia i żywotność plemników. W wybranych przypadkach sprawdza się też obecność w ejakulacie przeciwciał przeciwplemnikowych oraz aktywnych leukocytów, czyli białych krwinek”.

Jaka jest budowa i co decyduje o jakości plemników?

Każdy plemnik składa się z kilku elementów morfologicznych. Najważniejszym jest główka, w której znajduje się jądro komórkowe i DNA, czyli materiał genetyczny. Główka jest otoczona akrosomem, która zapewnia jej ochronę oraz, dzięki posiadaniu enzymów hydrolitycznych, ułatwia plemnikowi przedostanie się do komórki jajowej. Trzecim elementem budowy plemnika jest wstawka, która przechodzi w wić i odpowiada za ruchliwość plemnika. We wstawkach znajdują się liczne mitochondria, które dostarczają plemnikom niezbędną do poruszania się energię.

Jakie elementy mogą mieć wpływ na jakość plemników i ejakulatu?

Na jakość nasienia u mężczyzny może mieć wpływ wiele różnych czynników. Najważniejszym jest ogólny stan zdrowia pacjenta. Na pogorszenie jakości spermy wpływ mogą mieć np. przebyte choroby lub przyjmowane leki. Bardzo ważnym czynnikiem, który może decydować o jakości nasienia jest też prowadzony przez pacjenta styl życia. Na ogólny stan zdrowia, a więc i na jakość nasienia wpływ mogą mieć bowiem także np. stosowana dieta i to czy z jej pomocą dostarcza się do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Duże znaczenie mogą mieć też stosowane przez pacjenta używki oraz to, czy prowadzi, chociaż w miarę aktywny tryb życia.

Poprawa jakości swojego nasienia po powstaniu już negatywnych zmian jest oczywiście trudna i nie zawsze możliwa. Żeby móc w jakikolwiek sposób pomóc, konieczne będzie poddanie się szczegółowym badaniom, które będą mogły wskazać przyczyny problemów, a później rozpocząć leczenie. Sama zmiana stylu życia po powstaniu już zmian w nasieniu niestety niekoniecznie musi przynieść oczekiwane rezultaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj