Właściciele samochodów mają obowiązek posiadać ubezpieczenie OC, ale oferta firm ubezpieczeniowych jest znacznie bogatsza i nie ogranicza się wyłącznie do tego jednego rodzaju asekuracji. Jakie polisy warto zakupić? Na co zwrócić uwagę, by zapewnić sobie szeroką ochronę ubezpieczeniową?

Ubezpieczenia dedykowane kierowcom

Z danych Policji wynika, że w 2018 r. w Polsce doszło do 31 674 wypadków drogowych. Każdy właściciel samochodu – bez względu na to, jak często z niego korzysta – musi posiadać ubezpieczenie OC. Każdy może też wykupić dodatkowe polisy. Należą do nich:

  • autocasco (AC) – polisa zapewnia wypłatę odszkodowania w razie kradzieży pojazdu, działania żywiołów i szkód spowodowanych przez samego kierowcę,
  • assistance (ASS) – w ramach tej polisy ubezpieczyciel zapewnia kierowcy pomoc na drodze, np. wymianę opony, pojazd zastępczy, holowanie pojazdu po kolizji lub wypadku,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – ubezpieczyciel wypłaca świadczenie, jeżeli w wyniku wypadku kierowca lub pasażerowie stracili życie lub doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Ubezpieczyciele proponują również wiele dodatkowych wariantów i rozszerzeń. Przykładami mogą być ubezpieczenie szyb (w razie stłuczenia szyby ubezpieczyciel pokrywa koszt jej wymiany) czy kluczyków (w razie ich kradzieży ubezpieczony otrzymuje środki na wymianę zamków).

Cena ubezpieczenia a zakres ochrony

Przy wyborze ubezpieczenia OC można zastosować kryterium ceny, gdyż zakres oferowanej w jego ramach ochrony został ustalony ustawowo. W przypadku pozostałych ubezpieczeń firmy ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w ustalaniu zakresu ochrony i wysokości składek. Czym zatem kierować się przy wyborze innych niż OC polis?

Dobre ubezpieczenie samochodu powinno dawać użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa na drodze. By tak było, przy wyborze dodatkowych polis uwagę należy zwrócić na zakres ubezpieczenia. Na cenę ubezpieczeń dodatkowych wpływ ma wiele czynników – model i rok produkcji pojazdu, zastosowane systemy przeciwkradzieżowe i wreszcie doświadczenie kierowcy za kółkiem. Na co uważać? Jeżeli właściciel pojazdu chce zakupić ubezpieczenie AC, to powinien przy decyzji brać pod uwagę:

  • zakres ochrony – w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z polisy, czy będzie to wyłącznie wówczas, gdy pojazd zostanie uszkodzony przez żywioły, czy też również po kolizji spowodowanej przez kierującego,
  • obszar działania ubezpieczenia AC – często w Ogólnych Warunkach Umowy znajduje się zapis wyłączający odpowiedzialność odszkodowawczą ubezpieczyciela, gdy szkody powstały poza granicami Polski,
  • udział własny w likwidacji szkody i franszyzę – im mniejszy udział własny (kwota, którą ubezpieczony musi wyłożyć przy likwidacji szkody), tym wyższa składka; również zastosowanie przez firmę ubezpieczeniową franszyzy obniża wysokość odszkodowania.

Takich „pułapek” należy spodziewać się przy każdym ubezpieczeniu dodatkowym. Tylko dokładne zapoznanie się z dokumentami, w tym przede wszystkim OWU, może skutecznie uchronić przed niespodziewanymi kosztami i rozczarowaniem przy wypłacie odszkodowania.

W wyborze ubezpieczeń pomoże doradca

Samodzielne poszukiwanie pakietu ubezpieczeń nie jest ani proste, ani szybkie. Co prawda, każdy właściciel pojazdu może udać się do agenta ubezpieczeniowego, ale wówczas będzie wybierał wśród propozycji jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na szczęście dziś istnieje alternatywa – na rynku działają niezależni doradcy.

Korzystając z pomocy doradcy, właściciel pojazdu może liczyć na kompleksową pomoc – przedstawienie dostępnych ofert i kalkulację składki. Dzięki temu, że doradcy są niezależni, nie promują ofert tych firm ubezpieczeniowych, dla których pracują. Szeroki wybór, a także dopasowanie ubezpieczenia do potrzeb i oczekiwań właściciela pojazdu gwarantuje pełne zadowolenie i zapewnia otrzymanie niezbędnej pomocy w razie konieczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj