Widoczność to jeden z kluczowych elementów podczas jazdy samochodem. Czyste szyby są w tym aspekcie niekwestionowaną wartością dodaną – a to z kolei rola wycieraczek samochodowych. Jak dobrać je, by zapewniły nam komfort jazdy i kiedy je wymieniać?

Jak ocenić, że to już pora na wymianę wycieraczek?

Wycieraczki samochodowe mają kluczowe znaczenie podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Ocena ich stanu nie jest trudnym zadaniem. Jak ją wykonać?

Pierwszą oznaką, że obecne wycieraczki nie są już w najlepszym stanie, są smugi powstające podczas ich pracy. Jeżeli na szybie nie ma żadnej smugi, oznacza to, że wycieraczka nie wymaga wymiany. Również w przypadku, gdy poza centralnym polem widzenia pojawi się kilka smug, wycieraczki wciąż nadają się do użytku.

Problem pojawia się wtedy, gdy wspomniane smugi zaczynają przysłaniać pole widzenia, co zabiera komfort jazdy i w ostatecznym rozrachunku może powodować niebezpieczeństwo na drodze. Wymiana bez wątpienia jest konieczna, jeśli smugi pojawiają się na całej wycieranej powierzchni. Sygnałem do zakupu nowych wycieraczek samochodowych jest również tarcie i/lub piszczenie piór podczas pracy oraz oddzielanie się elementów gumowych od stelaża.

Wybór właściwych wycieraczek samochodowych

Gdy ocenimy, że nasze wycieraczki nadają się do wymiany, czeka nas wycieczka do sklepu motoryzacyjnego lub marketu. W obu typach sklepów wybór jest szeroki, dlatego możemy wybrać produkt, który będzie odpowiadał nam w każdym aspekcie. Jeżeli sami nie jesteśmy pewni, jakich wycieraczek samochodowych potrzebujemy, warto zabrać ze sobą zużyty egzemplarz i poprosić sprzedawcę o pomoc lub samodzielnie dobrać odpowiedni model. Jedną z bardzo ważnych kwestii w procesie wyboru wycieraczek jest upewnienie się, czy mocowanie z adapterem będzie pasowało do naszego samochodu. Należy pamiętać też, że ze względów geometrycznych prawa wycieraczka jest zazwyczaj krótsza niż lewa.

Kluczową kwestią jest również rodzaj wycieraczek – możemy wybierać pomiędzy wycieraczkami samochodowymi ze szkieletem lub bez. Te ze szkieletem posiadają solidny, metalowy stelaż z przymocowanym gumowym elementem, którego zadaniem jest zbieranie wody z szyby. Druga odmiana wycieraczek nie posiada metalowej konstrukcji, a stelaż jest scalony z częścią roboczą. W tym typie nie ma elementów, które inicjują napieranie gumy na szybę. Wycieraczki ze stelażem są tańsze (kosztują około 50 zł) niż pióra bez niego (około 80-100 zł). Jednakże te drugie są efektywniejsze, pracują ciszej, a opór powietrza jest w nich mniejszy.

Jak dbać o wycieraczki?

Najważniejszą zasadą eksploatacji wycieraczek samochodowych jest regularna kontrola ich stanu. Elementy gumowe należy regularnie oczyszczać ze wszelkich brudów. Jeśli zimą na szybach pojawi się lód, nie należy go ściągać – lepiej zaczekać na efekty ogrzewania lub użyć skrobaczki. Nie należy również używać nadmiernej siły podczas odginania ramion w trakcie mycia przedniej szyby. Pamiętajmy również, że płynny wosk zdecydowanie nie pomaga w prawidłowej pracy wycieraczek – po każdym myciu i woskowaniu warto odtłuścić szyby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj