Grenlandia to tajemniczy, mroźny kraj, znajdujący się w większości za kołem podbiegunowym. Surowy klimat nie odstraszył jednak Wikingów, którzy skolonizowali tę największą wyspę świata pod koniec X wieku. Warto ją odwiedzić, by zobaczyć przepiękne lodowe krajobrazy i życie ludzi osiedlających się na zielonych wybrzeżach tam, gdzie łagodniejszy klimat pozwala na przeżycie.

Zielona ziemia

Nazwa kraju, tak przewrotna, wymyślona została przez Eryka Rudobrodego, który założył pierwsze normańskie osady na tym lądzie. Chciał w ten sposób zachęcić innych do zamieszkania na odkrytej przez siebie wyspie. Faktem jest, że panował tam wtedy nieco łagodniejszy klimat, umożliwiający m.in. uprawę jęczmienia. W X wieku, przed przybyciem islandzkiego odkrywcy, kraina ta była opustoszała, a jedyni mieszkańcy, Innuici, zasiedlali odległą, północno-zachodnią część wyspy.

Chociaż geograficznie Grenlandia położona jest w Ameryce Północnej, stamtąd też wywodzą się jej rdzenni mieszkańcy, politycznie i historycznie powiązana jest z Europą. Stanowi ona autonomiczne terytorium zależne Danii, jednak nie jest członkiem Unii Europejskiej. Przez stulecia stanowiła głównie cel wypraw wielorybniczych, ale w okresie zimnej wojny ukazała swoje strategiczne położenie, umożliwiające kontrolowanie ruchu na północnym Atlantyku.

Nuuk

Największym miastem, a zarazem stolicą Grenlandii jest Nuuk. Ta malownicza osada położona na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy skupia 25 % mieszkańców kraju, czyli niespełna 18 tys. Typowe dla grenlandzkich miast kolorowe domy pięknie odznaczają się na tle majestatycznej góry Sermitsiaq. W mieście znajduje się Muzeum Narodowe Grenlandii, w którym można podziwiać eksponaty dokumentujące długą historię osadnictwa na wyspie – pierwsi mieszkańcy pojawili się w tym miejscu już 4000 lat p.n.e., a byli to prawdopodobnie członkowie paleoinuickiej kultury Saqqaq. W samym mieście trudno dostrzec ślady dawnych osadników – najstarszy budynek, dom Hansa Egede, pochodzi z 1728 r.

W Nuuk zlokalizowany jest również jedyny na Grenlandii Uniwersytet, Muzeum Sztuki oraz centrum kultury Katuaq, będące obiektem o ciekawej, nowoczesnej architekturze.

Ilulissat

Ilulissat jest trzecim co do wielkości miastem i choć ma niespełna 5 tys. mieszkańców, jest głównym ośrodkiem turystycznym Grenlandii. Miasto położone ok. 250 km za kołem podbiegunowym, stanowi doskonałą bazę wypadową do atrakcji, z którymi najbardziej kojarzy się Grenlandia – wyprawy wśród gór lodowych, w tym błądzenie kajakiem po lodowych labiryntach, obserwacja wielorybów…

W okolicy tego miasta można zasmakować najpiękniejszych krajobrazów, które oferuje nam grenlandzki lodowiec, ponieważ właśnie tam znajduje się ujście fiordu Ilulissat Icefjord. Fiord ten ma 40 km długości, do 1200 m głębokości i najbardziej malowniczy jest o zachodzie słońca, gdy mieni się tysiącem barw. Można tam zobaczyć cielenie się lodowca, a zatem odrywanie się gigantycznych gór lodowych. Powstaje ich tam mnóstwo: do fiordu wpływa jeden z najaktywniejszych lodowców świata, Jakobshavn Isbræ (po grenlandzku: Sermeq Kujalleq), wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lodowiec ten przemieszcza się ok. 20 m dziennie, a najstarsze pokłady lodu mają aż 250 tys. lat, będąc wspaniałym stanowiskiem archeologicznym.

Wyprawa w nieznane

Wizyta na Grenlandii będzie niewątpliwie niezapomnianą przygodą. Wahania klimatu cyklicznie skłaniają ludzi do osiedlania i opuszczania tej niezbyt gościnnej ziemi. Obecnie średnia temperatura w najgorętszym miesiącu, lipcu, to 10 stopni Celsjusza, trzeba więc przygotować się odpowiednio do panujących warunków pogodowych. Niewątpliwą atrakcją są lodowce, których surowe piękno przyciąga coraz więcej osób. Na Grenlandii można spróbować też i nietypowych sportów, takich jak psie zaprzęgi czy egzotyczny heliskiing, w którym narciarze wynoszeni są przez helikopter na trudno dostępne szczyty – w organizacji tego rodzaju wypraw przoduje drugie co do wielkości miasto, Sisimiut.

Na największy podziw zasługuje jednak hart ludzi, którzy prowadzą codzienne życie na tym w 84 % skutym lodem lądzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj