Wiele osób uważa książki traktujące o filozofii za zbyt niezrozumiałe i trudne, stąd są one dzisiaj niedoceniane. Rzeczywistość jest zupełnie inna – możemy z nich czerpać bardzo cenną i wbrew pozorom – ponadczasową wiedzę na temat życia czy ludzkiej egzystencji. Znajdziemy w nich również odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dlaczego warto czytać książki filozoficzne i po które pozycje warto sięgnąć?

Dlaczego warto sięgnąć po filozoficzną książkę?

Pojęcie filozofii narodziło się w starożytnej Grecji i odnosiło się do ciekawości intelektualnej oraz poszukiwania wiedzy. Głównymi zagadnieniami filozofii są ontologia, etyka, epistemologia, historia filozofii i logika. Ze względu na przedmiot zainteresowań jej podział jest bardzo szeroki – może odnosić się zarówno do historii, przyrody, kultury czy polityki. Jest to jak widać dyscyplina bardzo szeroka, która dała podwaliny naszej europejskiej cywilizacji. Dlatego dogłębne poznanie filozofii jest istotne dla każdego człowieka. Z książek filozoficznych pochodzących chociażby z księgarni internetowej Arkady możemy poznać filozofię starożytną, średniowieczną, ale również współczesną.

Na kartach każdej z książek znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące człowieczeństwa czy rządzenia państwem. Poznamy myśli największych filozofów, takich jak Arystoteles, Sokrates czy Platon, ale z drugiej strony możemy zaczytać się także w przemyśleniach współczesnych autorów, takich jak chociażby Władysław Tatarkiewicz. W dzisiejszych czasach żyjemy w niesamowicie szybkim tempie, a książki filozoficzne umożliwiają nam oderwanie się od codzienności. Dzięki temu możemy zatrzymać się i zastanowić nad istotnymi kwestiami dotyczącymi tego, co jest tak naprawdę w życiu ważne? Mądrości w książkach filozoficznych są ponadczasowe – mimo upływu wielu wieków niosą za sobą nieustannie aktualne i ważne przesłania. Nic będzie w tym ani krzty przesady, jeśli powiemy, że myśliciele wyprzedzali swoje czasy. Na jakie więc książki o filozofii warto zwrócić uwagę? Poniżej kilka propozycji!

Filozofia dla bystrzaków – Tom Moriss

„Dla bystrzaków” to literacka seria książek poradnikowych dotyczących wielu dziedzin życia. Pierwsze wydanie książki miało miejsce w roku 1991, a do tej pory wydano ponad 1700 tytułów. Pomysł serii narodził się w Stanach Zjednoczonych, jednak szybko osiągnęła ona sukces na całym świecie. „Filozofia dla bystrzaków” skutecznie obala mit mówiący o tym, że filozofia jest nudna. Autor skutecznie udowadnia czytelnikowi, że jest to jedna z najbardziej fascynujących dyscyplin naukowych, umożliwiająca spojrzenie z innej perspektywy na wiele obszarów życia. Sukces książki opiera się na niestandardowym podejściu do filozofii i poza teorią, skupia się również na praktyce.

Człowiek w teatrze życia codziennego – Erving Goffman

Erving Goffman to klasyk amerykańskiej socjologii, słynący z niekonwencjonalnego podejścia. Książka pt. „Człowiek w teatrze życia codziennego” zalicza się do światowego kanonu badań społecznych. Goffmann poprzez analizę różnego rodzaju źródeł – od ogłoszeń reklamowych po podręczniki skupia się na teatralnych zachowaniach człowieka, którego życie porównuje właśnie do teatru. Jego zdaniem każdy z nas jest aktorem, ale jednocześnie widzem. Tytuł jest książką socjologiczną, ale również etnologiczną i filozoficzną. Poza metodycznymi analizami autor serwuje nam również ciekawe anegdoty, więc sięgając po ten tytuł możemy się zarówno zabawić, jak i poszerzyć swoje horyzonty oraz spojrzeć na codzienność innymi oczami.

Kondycja ludzka – Hannah Arendt

Hannah Arendt to jedna z najbardziej wpływowych intelektualistek żydowskich XX wieku, filozof i publicystka, na której twórczość wpłynęli między innymi Arystoteles, Immannuel Kant i Martin Heidegger. Książka pod tytułem „Kondycja ludzka” to prawdziwe kompendium wiedzy o człowieku, a także o zjawiskach społeczeństwa masowego w latach 50-tych ubiegłego wieku – czasach powojennych i niesamowicie trudnych. Czytając książkę Arendt będziemy w stanie lepiej zrozumieć mechanizmy społeczno-polityczne współczesnego świata. W jaki sposób na przestrzeni wieków kształtowała się przemiana pojęć takich jak prywatność, praca czy wolność? O tym dowiecie się właśnie z „Kondycji ludzkiej”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj