Mieszalnik farb z reguły wykorzystywany jest do celów przemysłowych. Bez względu na to, czy jest to zakład produkcyjny (np. drukarnia) czy jest to element wyposażenia mieszalni, urządzenie to musi być wytrzymałe i efektywne w działaniu. Warto zatem rozejrzeć się za sprzętem, który da radę sprostać postawionym przed nim wyzwaniom.

Dopasuj mieszalnik farb do rodzaju farby

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru, który sprawia, że decydujemy się na konkretny mieszalnik farb, jest rodzaj farby jaki będzie poddawany mieszaniu. Często spotykanymi (np. w drukarniach) są:

  • farby offsetowe,
  • farby fleksograficzne,
  • farby sitodrukowe.

Farba offsetowa jest to rodzaj farby drukowej. Używa się jej w technice offsetowej. W jej skład wchodzą takie elementy jak: oleje roślinne i mineralne, żywice, pigmenty, suszki, a także rozpuszczalniki. Farba offsetowa jest gęsta, dlatego należy do niej dobrać odpowiedni mieszalnik farb, który będzie dokładnie mieszał farbę. Jednocześnie musi on mieć odpowiednią prędkość, by proces ten nie trwał zbyt długo. Z racji gęstości farby offsetowej i jej osadzania się w pojemniku, dobrze by mieszać ją w tym samym pojemniku, w którym będzie przekazana klientowi. MIX-M 1-5 (lub w wersji do 20 kg – MIX-M 1-20) spełnia wszystkie powyższe wymagania i świetnie uzupełnia wyposażenie mieszalni.

Farby fleksograficzne i sitodrukowe znacząco różnią się od farb offsetowych. Farby fleksograficzne składają się z fotopolimeru, rozpuszczalników (brak w przypadku farb UV), i substancji barwiących. Farby sitodurkowe mają wiele odmian, dlatego ich skład znacząco się od siebie różni . Farby fleksograficzne i sitodrukowe są rzadkie, co sprawia że mieszalnik farb jest do nich specjalnie przystosowany. Takie urządzenia jak MIX-M 1-5 F (lub w wersji do 20 kg – MIX-M 1-20 F) wyposażone są w falownik, który umożliwia płynną regulację obrotów – w tym przypadku od 5 do 70 obr/min.

Wyposażenie mieszalni

Należy pamiętać, że wyposażenie mieszalni nie opiera się tylko o mieszalnik farb. Dobrze wyposażona mieszalnia powinna mieć na stanie także takie urządzenia jak tester czy kabina kolorystyczna.

Tester umożliwia wykonanie odbitek próbnych. Odbitka wykonywana jest z farb offsetowych i offsetowych UV. Farba jest rozprowadzana za zespół rozcierający, a następnie za pomocą zespołu drukowego jest nanoszona na materiał, który został przeznaczony do zadruku.

Kabina kolorystyczna to specjalne urządzenie służące do sprawdzania kolorystki wydruków w zależności od źródła światła. Ważne by wybrać urządzenie, które posiada atestowane lampy jak również kamery wolne od refleksów i odbić.

Zadbaj o odpowiednie wyposażenie mieszalni w swojej firmie. Postaw na sprawdzone i skuteczne rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj