Jeżeli prowadzisz działalność związaną z transportem, pewnie nie raz zastanawiałeś się nad ofertą, która odpowiadałaby Twoim potrzebom. W branży transportowej zdarzają się najróżniejsze sytuacje, dlatego warto sięgać po takie rozwiązania, jak ochrona prawna w transporcie. Co wchodzi w jej skład? Na co mogą liczyć kierowcy i przewoźnicy? Co obejmuje ochrona prawna firm oraz pojazdów firmowych i co jest objęte ochroną w transporcie krajowym i międzynarodowym?

Działalność transportowa

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w transporcie krajowym i międzynarodowym, przedmiotem ubezpieczenia będzie ochrona Twoich prawnych interesów z tym aspektem związanych. Jednakowo Ty, jak i Twoi pracownicy możecie liczyć na pomoc prawną, jeżeli wypadek lub inna sytuacja wydarzyła się podczas pełnienia obowiązków służbowych – to samo tyczy się również majątku ruchomego firmy.

Aby objąć nieruchomości oraz pojazdy ubezpieczeniem należy szczegółowo je wymienić w umowie ubezpieczeniowej. W skład przedmiotów, jakie obejmuje ubezpieczenie na rzecz kierowców, można włączyć ochronę prawną uprawnień kierowców, umów dotyczących pojazdu, czy też dokumentów pojazdu. Ponadto w zakres ochrony działalności transportowej, można włączyć:

  • ochronę w prawie odszkodowań,
  • ochronę w prawie karnym i w prawie wykroczeń,
  • ochronę w sprawach umownych na własne potrzeby,
  • ochronę prawną umów ubezpieczeń,
  • ochronę prawną w ubezpieczeniach społecznych,
  • ochronę w podatkowych sporach sądowych,
  • ochronę w prawie gospodarczym,
  • ochronę prawną na rzecz samozatrudnienia.

Ochrona prawna w transporcie – wsparcie na drodze

W ramach ochrony prawnej na rzecz przewoźników ochrona obejmuje pomoc dla kierowcy na drodze, np. w czasie kontroli i innych zdarzeń losowych. Prowadząc działalność transportową, możesz liczyć na pomoc w bieżących sprawach transportowych, a także w aktualizowaniu dokumentów z tym aspektem związanych. Ochroną objęte są również wypadki z podejrzeniem naruszenia przepisów prawa – polskiego, UE, czy też innego kraju, którego dotyczy zakres ubezpieczenia.

W przypadku ochrony prawnej w transporcie krajowym i międzynarodowym ochrona obejmuje sprawy, które zarzucono ubezpieczonemu. Sąd rozpatruje wtedy te czyny zarzucane pod kątem warunków wykonywania przewozu (krajowego lub międzynarodowego), czasu pracy kierowców, warunków technicznych pojazdu, zasad przewozu towarów i ludzi oraz przepisów dotyczących opłat drogowych.

Jeżeli natomiast chodzi o ochronę prawną kierowcy, to ochrona istnieje w przypadku, gdy sprawa dotyczy pojazdu. Pojazdu, który nie był użytkowany przez ubezpieczonego przez ostatnie 12 miesięcy. W ramach ochrony możesz liczyć na: pomoc w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych, ochronę przed sądem w postępowaniach karnych, w sprawach o wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Ochrona prawna w transporcie pozwala na również na pokrycie kosztów związanych z opłaceniem mandatów.

Prawo transportowe jest dość zawiłe, dlatego ochrona prawna transportu przewiduje pomoc w sytuacjach nieprzewidzianych, które zdarzają się na drogach dość często.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj