Widlaki, raki, czy najczęściej wózki widłowe to nic innego jak pojazdy jezdniowe, które umożliwiają przewożenie załadunku o masie, która uniemożliwia zrobienie tego ludzką siłą. Dziś nie sposób wyobrazić sobie hali produkcyjnej, magazyny czy placu budowy bez choćby jednego takiego wózka. Prawidłowo nazywa się je wózkami jezdniowymi. Aby podjąć pracę jako operator takiej maszyny potrzebne są specjalne uprawnienia. Poniżej kilka niezbędnych informacji dla każdego, kto przymierza się do podjęcia takiej posady.

Typy uprawnień na operatora wózka jezdniowego

Operator wózka widłowego to dosyć silna waluta na rynku pracy. Rekruterzy cenią sobie ludzi z uprawnieniami i doświadczeniem, gdyż jest to praca odpowiedzialna i wymagająca konkretnych cech osobowych, takich jak dokładność, skupienie czy samodzielność. Zanim jednak przystąpimy do procesu rekrutacyjnego musimy posiadać uprawnienia o odpowiedniej klasyfikacji, dzięki czemu w pełni prawnie będziemy mogli pracować na tym stanowisku.

W praktyce masz cztery możliwości uzyskania uprawnień: zrobienie uprawnień wewnętrznych, zdobycie kwalifikacji UDT, posiadanie książeczki operatora Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego (IMBiGS) lub instruktarz stanowiskowy. Bez względu na drogę zdobycia uprawnień musimy liczyć się z tym, że zostaniemy przeszkoleni w kwestii budowy i działania pojazdu, praktycznego jego użytkowania oraz zasad BHP.

Źródło: Wózki widłowe Toyota Dunpol.com.pl

Uprawnienia wewnętrzne – jak je zdobyć?

Uprawnienia wewnętrzne (imienna zgoda) jest najbardziej spotykaną formą uzyskania uprawnień. Prowadzi się ją wewnątrz firm za pośrednictwem pracodawcy, a nie przed komisją UDT. Zdobycie uprawnień jest możliwe tylko po ukończeniu kursu, zgodnie z programem UDT. W Polsce jest cała masa firm, które prowadzi tego typu szkolenia po konkurencyjnych cenach. Dla różnych kategorii uprawnień przypisana jest różna liczba godzin lekcyjnych, jakie należy zaliczyć.

Wózki unoszące wymagają uczestnictwa w 13 godzinach zajęć. Dla wózków jezdniowych naładownych i ciągnikowych już dwukrotnie więcej. 46 godzin zaliczonego kursu umożliwia zdobycie III WJO na wózki podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane. Wózki podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych zaliczają się do kategorii uprawnień II WJO i wymagają przepracowania 59 godzin kursu. Najwyższa kategoria, uprawniająca de facto do korzystania także z wcześniej wymienionych, to I WJO na wózki specjalizowane. Zaliczają się do nich wózki ze zmiennym wysięgiem oraz operatorem unoszonym wraz z ładunkiem. Kurs trwa 81 godzin.

Jeśli pracownik będzie delegowany do samodzielnej wymiany butli (wózki LPG), musi dodatkowo przejść 8 godzinne szkolenie, aby robić to w sposób bezpieczny dla siebie i innych pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj