Masło orzechowe Dziki Orzech 100% orzechów

Królestwo Niderlandów z roku na rok staje się coraz popularniejszą destynacją zarobkową wśród Polaków. Jednak wiele osób, które zdecydowały się na wyjazd, nie zna zasad dokonywania rozliczenia na terenie tego kraju i przysługujących im ulg podatkowych. Pracujesz w Holandii? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje do złożenia zeznania w lokalnym urzędzie skarbowym.

Rozliczenie z Holandii – czy musisz dokonywać go co roku?

Rozliczenie z Holandii jest obowiązkowe dla osób, które są zameldowane na terenie tego państwa. W przypadku pracowników tymczasowych z meldunkiem w innym kraju nie ma takiej konieczności. Oczywiście można wyróżnić kilka sytuacji, w których złożenie zeznania w lokalnym urzędzie skarbowym jest konieczne. I to nawet jeśli na stałe nie zamieszkujesz w Królestwie Niderlandów. Są to:

  • otrzymanie pisma z fiskusa, w którym zostałeś poinstruowany do dokonania rozliczenia za pracę w Holandii. Dokumenty powinny zostać doręczone do 1 maja,
  • otrzymanie druku C-biljet wystawionego przez holenderski urząd skarbowy. Formularz musi zawierać przyznany Ci numer BSN i dane osobowe,
  • osiągnięcie dochodu wymagającego dopłaty przynajmniej 45 euro podatku.

Pamiętaj, że Holandia umożliwia dokonanie rozliczenia nawet do 5 lat wstecz. Dzięki temu osoby zatrudnione w Królestwie Niderlandów w 2014 roku mogą złożyć deklarację do 31 grudnia 2019, a tym samym otrzymują szansę na uzyskanie należnego im zwrotu podatku. Pracownicy sezonowi potrzebują w tym celu druku o nazwie M-biljet, podczas gdy stali rezydenci powinni dostarczyć formularz P-biljet.

Rozliczenie z Holandii jest analizowane przez urzędnika, a decyzja o ewentualnym przyznaniu zwrotu podatku powinna zostać wydana w ciągu roku od daty dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów.

Rozliczenie z Holandii a zeznanie podatkowe w Polsce

Wielu pracowników decyduje się na sezonową pracę na terenie Królestwa Niderlandów, podczas gdy posiadają stałą rezydencję podatkową w Polsce. W takich sytuacjach konieczne jest nie tylko złożenie rozliczenia w Holandii w sytuacjach wymienionych powyżej, lecz także dostarczenie do polskiego fiskusa odpowiednich dokumentów. Musisz w nich zadeklarować dochody osiągnięte za granicą. W tym celu należy złożyć formularz o nazwie PIT-36, a wraz z nim PIT-ZG. Wykazując zarobki holenderskie, musisz wypełnić pozycję numer 8 w załączniku. Pamiętaj, że rozliczenie w Polsce umożliwia ubieganie się o wyższy zwrot podatku, a tym samym uzyskanie ulg podatkowych w Holandii.

Ulgi podatkowe – Holandia. Sprawdź, które z nich Ci przysługują

Rozliczenie w Królestwie Niderlandów stwarza możliwość ubiegania się o dodatkowe ulgi podatkowe. Holandia przyznaje je swoim mieszkańcom w formie:

  • zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pracy,
  • zwrotu kosztów szkoleń i kursów, w których brałeś udział, oraz studiów,
  • alimentów na dzieci. Można również ubiegać się o ulgę podatkową za żonę,
  • zwrotu z odsetek zaciągniętego kredytu hipotecznego,
  • jednorazowego kosztu niezbędnego do wzięcia kredytu hipotecznego,
  • pomocy w opłaceniu kosztów leczenia i opieki nad dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W przypadku tej ulgi podatkowej Holandia wymaga, aby pociecha mieszkała pod tym samym adresem, co rodzic, który ubiega się o jej przyznanie,
  • kosztów leczenia własnego.

Co więcej, w przypadku, gdy Twoje dochody wyniosły przynajmniej 90% rocznej sumy zarobków, możesz ubiegać się o przyznanie specjalnej ulgi podatkowej. Holandia do tej pory przyznawała automatycznie pracownikom około 300 euro.

Oprzesz się tym smakom? Kremy Nutlove Nowe pyszne smaki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here