Odkurzanie większości z nas kojarzy się głównie z utrzymywaniem czystości w domach, mieszkaniach i biurach, ale regularnego odkurzania wymagają także miejsca znajdujące się wysoko. Zlecenie odkurzania na wysokości dotyczy zwykle elementów konstrukcji budynków, rur przemysłowych, instalacji, wentylatorów, rynien czy wywiewów. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda odkurzanie hal na wysokości, szczególnie stref zagrożonych wybuchem.

Jak wygląda odkurzanie hal na wysokości?

Usługami związanymi z pracą na wysokości, czyli czyszczeniem, myciem i odkurzaniem powierzchni zajmują się wyspecjalizowane firmy, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz wykwalifikowanym zespołem alpinistów przemysłowych. Jak dodaje przedstawiciel firmy sprzątającej INMAGO:

Wykonujemy czyszczenie konstrukcji, powierzchni hal, magazynów, silosów, elementów wentylacji, w tym rur wentylacyjnych, wentylatorów i wywiewów, elementów instalacji energetycznych oraz innych trudno dostępnych miejsc – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów. Pracujemy na niezależnych systemach czyszczących o dużej mocy, dzięki którym odkurzanie zanieczyszczeń na wysokości nabiera nowego znaczenia i umożliwia dotarcie do miejsc niedostępnych dla innych.

Niektóre stosowane systemy pozwalają na odkurzanie konstrukcji z powierzchni ziemi – nawet do wysokości 12 metrów. Wówczas nie ma potrzeby montażu rusztowań i podnośników dla pracowników. Specjalistyczne firmy sprzątające wyposażone są w cichy sprzęt do odkurzania, który jest idealny do czyszczenia obiektów, w których pożądane jest zachowanie ciszy. Cały przebieg prac na wysokości kontrolowany jest z pomocą kamery wbudowanej w użytkowany sprzęt, który charakteryzuje się lekkością i wytrzymałością.

Odkurzanie hal – strefy zagrożone wybuchem

W halach produkcyjnych i montażowych grubsze warstwy pyłu mogą powodować zagrożenie wybuchem. Z tego właśnie powodu muszą być one regularnie sprzątane i odkurzane, tzn. częściej niż raz na trzy tygodnie. Terminy odkurzania na wysokości trzeba zaplanować tak, aby obliczone przez specjalistów bezpieczne grubości mieszaniny pyłowo-powietrznej nigdy nie zostały przekroczone. Wykonując usługę czyszczenia powierzchni zagrożonych wybuchem, należy dobrać jak najbardziej bezpieczną metodę sprzątania. Bardzo ważne, aby wybrana metoda nie prowadziła do podnoszenia się pyłu.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563) nakazuje przeprowadzenie oceny zagrożenia wybuchem w tego typu miejscach. W zależności od rodzajów pyłów, ilości ich emisji w halach i ich kubatury, wydziela się specjalne strefy, tj.

  • strefa 20 – oznacza atmosferę wybuchową w postaci mieszaniny pyłowo-powietrznej, która występuje stale, często lub przez długie okresy. W tej strefie wykonuje się najczęściej odkurzanie silosów, cyklonów i filtrów, systemów transportowych, młynów, itp.
  • strefa 21 – oznacza atmosferę wybuchową w postaci mieszaniny pyłowo-powietrznej, która może wystąpić podczas normalnej pracy. W tej strefie następuje odkurzanie okolic otworów wyposażenia technologicznego, okolic punktów napełniania i opróżniania podajników taśmowych, czy przestrzeni wokół wylotów z cyklonów, filtrów, itp.
  • strefa 22 oznacza atmosferę wybuchową, która nie występuje w trakcie normalnej pracy, a w przypadku wystąpienia utrzymuje się przez krótki czas. Strefa ta znajduje się, m.in. przy wylotach odpowietrzania filtrów workowych, w pobliżu urządzeń, które pozostają otwarte i mogą wydmuchiwać pył, oraz przy urządzeniach współdziałających z instalacjami odpowietrzania wybuchów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj