„Kto nie daje bydłu młóta, ten nie ma mleka”. To powiedzenie znane w środowisku hodowlanym ma w sobie ziarnko prawdy. Czy wiesz, że odstawienie wspomnianego pożywienia obniża ilość dawanego przez krowy mleka nawet o około 10%? Młóto browarniane znakomicie sprawdza się w przypadku wszystkich gatunków trzody mięsnej. Bogate w cenne minerały i witaminy, ma wpływ na zwiększenie kazeiny i tłuszczu w mleku. Jak więc należy je dawkować?

Młóto browarniane – co to jest?

Młóto browarniane to idealny dodatek uzupełniający codzienną dietę zwierząt hodowlanych. Powstaje w trakcie produkcji piw typu pils, podczas odfiltrowywania zacieru. Jako surowiec odpadowy zawiera naprawdę dużą ilość wody (około 80%). Co ciekawe, może ono pochodzić nie tylko z pszenicy, ale też z kukurydzy, ryżu i jęczmienia. Występuje w kilku postaciach, w tym w formie suchej, świeżej lub granulowanej.

Zakup młóta browarnianego to szereg korzyści dla zwierząt hodowlanych, gdyż jest ono bogate w cenne witaminy z grup A, B i E. Obfituje również w wysokostrawne włókno, pektyny oraz w dużą ilość białka chronionego – nawet ponad 50%! Białko młóta jest tylko w 45% rozpuszczalne w żwaczu, więc nie podnosi ilości mocznika w mleku. Wchłania się ono głównie w jelicie cienkim, co czyni je niezwykle cenną paszą białkową.

Trzeba też pamiętać, że młóto browarniane powinno być traktowane tylko jako dodatek do żywienia bydła. Równie ważne jest jego prawidłowe dawkowanie, by nie dopuścić do rozwoju różnych chorób u bydła. Co więc musisz wiedzieć na ten temat?

Dawkowanie młóta browarnianego – cenne wskazówki

Jeszcze kilka lat temu przyjmowano, że dobra dawka młóta browarnianego to około 20 kg na zwierzę. Z czasem jednak okazało się, że ta porcja jest zdecydowanie zbyt duża.

– „Dzienna dawka młóta nie może przekraczać około 6-8 kg na sztukę. Najlepiej podawać je w połączeniu z kiszonką z kukurydzy i traw w początkowej oraz środkowej fazie laktacji. W przypadku opasów idealnym rozwiązaniem jest dozowanie 2-3 kg młóta na 100 kg masy zwierzęcia. Młode osobniki powinny dostawać około 2-5 kg młóta dziennie. Warto też pamiętać, że nie poleca się karmienia tą paszą krów zasuszonych” – podkreśla specjalista z firmy DOMINO Michał Szakowski.

W przypadku przedawkowania młóta zwierzęta mogą chorować, a nawet mieć problemy z płodnością. W odpowiednich dawkach podwyższa ono zawartość kazeiny i tłuszczu, w nadmiarze jednak wręcz przeciwnie – drastycznie obniża poziom tłuszczu. Warto więc pamiętać o powyższych wskazówkach, by kompleksowo zadbać o swoją trzodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj