Prace rolnicze wymagają zaangażowania wielu środków, by móc osiągnąć zamierzony efekt. Jednym z takich działań jest opryskiwanie pola. Jednakże należy brać pod uwagę, że zraszanie roślin musi nastąpić w odpowiedni sposób, a maszyna być przystosowana do warunków pracy. Zarówno tych atmosferycznych jak i związanych z typem roślinności.

Wielkość pola a dobór opryskiwacza

Wiadomym jest, że należy “brać siły na zamiary”. Nie inaczej działa to w przypadku maszyn rolniczych. Z racji, iż nie są to tanie urządzenia, a ich sposób eksploatacji jest mocno związany z potrzebami polowymi. W związku z tym należy odpowiednio dopasować opryskiwacz i jego komponenty, pod pracę do jakiej będzie przeznaczony.

W zależności od wielkości areału, należy wziąć pod uwagę wielkość zbiornika. Jest to ważne, gdyż w trakcie prac rolniczych liczy się czas. Z racji iż opryski można wykonywać w ustalonych godzinach, wielokrotne wyjeżdżanie w pole i powroty by napełnić zbiornik, będą tylko stratą czasu. W przypadku małych powierzchni warto wziąć pod uwagę opryskiwacze ciśnieniowe z lancą. Nie są to wielkopojemnościowe opryskiwacze, ale w zupełności wystarczające do prac na umiarkowanie niewielkiej przestrzeni. Dodatkowo prostota urządzenia sprawia, że elementów które mogą się zużyć, takich jak np. węże do opryskiwaczy, jest nie wiele.

W przypadku pól lub sadów o większej powierzchni, dobrym rozwiązaniem będzie opryskiwacz wózkowy. Wymaga on co prawda ciągnika, ale pojemność zbiornika będzie zdecydowanie większa. W połączeniu z odpowiednimi rozpylaczami sadowniczymi lub dyszami wachlarzowymi, ilość wykonanego oprysku będzie odpowiednio efektywna. Ilość wyjazdów w pole będzie uzależniona od pojemności względem areału.

Potrzeby związane z opryskiwaniem mogą się zmieniać. Na szczęście nie zawsze jest konieczność znaczących ingerencji w konstrukcję urządzenia. Części do opryskiwaczy są wymienne (nie wszystkie oczywiście), a dzięki temu można dokonywać lekkich zmian. W zależności od potrzeb można zmieniać węże do opryskiwaczy, rozpylacze, dysze, itp. Pozwala to na zachowanie większej wszechstronności dla użytkującego.

Serwis opryskiwacza zimą

Zima to dobry moment na przeprowadzenie sezonowego serwisu w opryskiwaczu. Z racji, że nie będzie on używany przez pewien czas, może w sposób spokojny i dokładny dokonać oceny stanu urządzenia i niezbędnych napraw.

W związku z tym warto sprawdzić takie elementy jak pompa, szczelności węży do opryskiwacza, stan rozpylaczy lub dysz, szczelność zbiornika na środki ochrony roślin.

Jeżeli okaże się, że jakieś elementy zaczynają lub już kwalifikują się do wymiany, należy niezwłocznie wykonać serwis. W zależności od umiejętności można tego dokonać samemu (przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa) lub zlecić mechanikowi, który zna się na takich urządzeniach.

Części do maszyn rolniczych można znaleźć na www.agroplast.pl, dzięki czemu nie tylko będzie można kupić dobre jakościowo części, ale co ważne… z polskiej produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj