Jaką technologię izolacji wybrać? Zobacz porównanie

Zwolennicy poszczególnych izolatorów skupiają się na zaletach własnego produktu i słabych stronach alternatywnych rozwiązań.

Przyjrzyjmy się dwóm najpopularniejszym metodom: piance poliuretanowej oraz wełnie mineralnej. Porównanie powyższych rozpocznijmy tradycyjnie od ceny:

  1. Porównując oferty rynkowe średni koszt ocieplenia na m2 to w przypadku wełny mineralnej 70-80 PLN, pianki PUR otwartokomurkowej 45-65 PLN, a zamkniętokomurkowej 140-150 PLN. Wyceny zawierają robociznę, której w przypadku izolacji pianką nie unikniemy – w odróżnieniu do wełny (koszt materiału 20-35 PLN za m2).
  2. Parametry termoizolacyjne obu substancji przemawiają na korzyść PUR. Należy jednak pamiętać, by do wykonana izolacji wybrać firmę z odpowiednim doświadczeniem, ponieważ sposób aplikacji znacznie wpływa na efektywność ociepleń poliuretanowych.


    źródło: http://izolacjapianka.pl

    Aplikowana piana powiększa swoją objętość nawet 150 krotnie zaledwie w ciągu 3 sekund, idealnie wypełnia każdą szczelinę konstrukcji. Przykleja się do każdej powierzchni tworząc jednorodną powłokę, dzięki czemu nie dopuszcza do powstania mostków termicznych. Taki poziom szczelności nie jest do osiągnięcia w przypadku wełny mineralnej – zaledwie 1mm prześwit między pasami wełny zmniejsza wskaźniki izolacyjne budynku nawet pięciokrotnie (*Pomiar:Institut für Bauphysik, Stuttgart. Źródło: DBZ 12/89, strona 1639f ).

  3. Wpływ na konstrukcję budynku oraz sama żywotność instalacji również wypada na korzyść pianki PUR. Wełna mineralna to nawet do 150kg/m3 przy jedynie 9-13kg/m3 izolacji poliuretanowej. Wspomniana wcześniej niedoskonałość montażu wełny z biegiem lat może skutkować jej osuwaniem, wynika to również z jej naturalnych właściwości które nie pozwalają na zachowanie swych pierwotnych wymiarów. Natryskiwana piana nie zmienia swojego położenia przez lata, jak również wraz z upływem czasu nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych.
  4. Kolejnymi z czynników, które należy wziąć pod uwagę jest kwestia absorpcji wilgoci oraz przepustowość powietrza obu substancji. Pianka PUR przepuszcza wilgoć – suche środowisko uniemożliwia rozwój szkodliwych grzybów i bakterii. Wełna gromadzi wilgoć i nigdy nie wysycha. Istotną właściwością pianki jest jej paropszepuszczalność, dzięki swojej strukturze kontroluje przepływ powietrza ( nie wypuszcza ciepłego i nie wpuszcza zimnego). Przewiewność wełny skutkuje obniżeniem parametrów termoizolacyjnych w przypadku wiatrów.
  5. Zastosowanie pianki PUR możemy wskazać jako bardziej ekologiczne rozwiązanie. Do jej produkcji wykorzystywane są zużyte opakowania PET z dodatkiem olei kukurydzanych oraz sojowych. Nie zagraża zdrowiu oraz nie zawiera formaldehydów przez co jest często rekomendowana do izolacji żłobków i przedszkoli. Produkcja wełny oparta jest na obróbce termicznej żywic fenolowo-formaldechydowych, której towarzyszy wydzielanie się szkodliwych substancji chemicznych.

Podsumowanie

Podejmując decyzję pamiętaj, że jest to decyzja na lata. Skuteczność wybranej technologii bezpośrednio przełoży się na ponoszone koszty w sezonie grzewczym, jak również koszty klimatyzacji latem. Pozorna oszczędność podczas instalacji może odbić się czkawką w trakcie wieloletniego użytkowania. Pomijając kwestie ekologii, jakość wybranej izolacji przełoży się na komfort mieszkania dlatego warto porównać oferty dostępne na rynku.

Pianką czy wełną – oto jest pytanie. O ociepleniu
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here