Wybór węgla musi być dobrze przemyślany. Złej jakości opał może obniżyć sprawność kotła i spowodować jego zanieczyszczenie, a także narazić użytkownika na większe koszty. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy zakupie węgla, i o czym należy pamiętać, aby ich uniknąć? Jak wybrać firmę sprzedającą opał? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach.

Cena węgla a inne parametry

Częsty błąd przy zakupie węgla polega na tym, że klient sugeruje się wyłącznie ceną. W rzeczywistości tani opał może oznaczać tylko pozorne oszczędności. W takiej sytuacji zwykle trzeba też nabyć większą ilość węgla.

Przy zakupie opału należy zwrócić uwagę na kilka innych parametrów. Duże znaczenie ma kaloryczność (wartość opałowa). Parametr ten określa ilość ciepła dostępną w 1 kilogramie paliwa. Na ogół przyjmuje się, że im węgiel bardziej kaloryczny, tym droższy. Trzeba jednak pamiętać, że w węglu o dużej kaloryczności mogą znajdować się spore ilości substancji gazowych i smolistych. Korzystanie z nieodpowiedniego kotła może wówczas skutkować tym, że palne gazy ulecą kominem niespalone – jako dym.

Warto kierować się stosunkiem ceny do kaloryczności, stawiając na taki opał, który pozwoli na uzyskanie jak największej ilości energii jak najmniejszym kosztem, w zależności od temperatury, jaka panuje na zewnątrz. Innym ważnym parametrem jest spiekalność węgla – zdolność do tworzenia spieków koksowych. Informacje o spiekalności można uzyskać u sprzedawcy opału.

Węgiel musi być dostosowany do kotła

Kolejnym błędem przy zakupie węgla jest wybór opału, który nie jest dostosowany do rodzaju pieca.

Trzeba zapoznać się ze wskazaniami producenta kotła w kwestii parametrów opału. Informacje te powinny być zawarte w specyfikacji technicznej urządzenia – wyjaśnia pracownik firmy Multi, zajmującej się sprzedażą węgla.

Wykorzystanie opału nienadającego się do danego kotła stwarza ryzyko wystąpienia różnego rodzaju problemów technicznych.

Wilgotność węgla

Wybierając węgiel, należy zwrócić także uwagę na jego wilgotność. Generalnie najlepiej stawiać na opał o jak najmniejszej wilgotności. Zawilgocony węgiel będzie palił się mniej efektywnie. Zapasy opału warto robić w lecie, ponieważ wtedy ceny opału są niższe. Poza tym, wysokiej jakości węgiel w tym okresie będzie suchy.

Decydując się na zakup węgla, trzeba zadbać także o odpowiednie warunki do jego przechowywania. Przy braku odpowiedniego pomieszczenia do magazynowania opału warto zdecydować się na węgiel workowany. Opakowanie zapewnia bowiem przynajmniej częściową ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników pogodowych.

Sprzedaż węgla – fachowe usługi

Warto korzystać z usług sprawdzonych firm specjalizujących się w hurtowej sprzedaży węgla. Należy zwrócić uwagę, czy informacje o sprzedawanym opale są łatwo dostępne, i czy na stronie sprzedawcy można znaleźć odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają wysoką jakość węgla. Uczciwa i solidna firma powinna dołączać do towaru komplet dokumentów: certyfikat jakości, paragon oraz wydruk z wagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj