Przemysł wymaga stosowania zaawansowanych narzędzi oraz maszyn. Niekiedy wymagają one dużej mocy napędowe lub dużych prędkości czasami precyzji i delikatności. Takie rozwiązania oferowane są przez pneumatykę oraz hydraulikę siłową, w której wykorzystuje się odpowiednio gaz lub ciecz. Zarówno urządzenia pneumatyczne i hydrauliczne konwertują osiągnięte w medium ciśnienie na energię wykorzystywaną przez elementy instalacji.

Instalacja pneumatyczna jest łatwiejsza w utrzymaniu i czystsza niż hydraulika siłowa. Natomiast hydraulika pozwala na uzyskiwanie znacznie większych sił. Oba rozwiązania wymagają odpowiedniego oczyszczenia medium, dzięki czemu układ może pracować bezawaryjnie. Cała instalacja musi być tak zaprojektowana, aby była szczelna. Ma to szczególne znaczenie w hydraulice. O ile w razie nieszczelności w pneumatyce zostanie upuszczone powietrze, to w układach hydraulicznych do środowiska może zostać wydzielony toksyczny płyn.

Instalacje pneumatyczne wykorzystują odpowietrzanie układu, dzięki czemu są prostsze niż rozwiązania hydrauliczne, które wymagają dróg powrotnych płynu. Hydraulika charakteryzuje się wysokim poziomem hałasu i kosztów, wynikających np. z konieczności wymiany cieczy hydraulicznej lub filtrów. Koszty pneumatyki to przede wszystkim koszt wyprodukowania (sprężenia) powietrza i zużycie. Hydraulika osiąga wyższe wartości mocy i szybciej reaguje na zmiany, natomiast urządzenia zasilane gazem są docenianymi elementami sterującymi układem.

Porównanie pneumatyki i hydrauliki można oprzeć na przykładzie narzędzia występującego w obu wersjach. Siłownik pneumatyczny zasilany powietrzem jest bardziej ekologiczny niż to narzędzie w wersji hydraulicznej. Problemem zwykle są nieszczelności na które w siłowniku hydraulicznym może wpływać także temperatura otoczenia. Temperatura otoczenia również wpływa na uszczelnienia siłowników pneumatycznych, lecz nieszczelności te nie są tak krytyczne jak w przypadku siłownika hydraulicznego. Zakładana moc siłownika hydraulicznego jest o wiele większa co ma przeważające znaczenie dla ciężkich prac. Amortyzatory pneumatyczne są stosowane do przytrzymywania, ciągnięcia lub podnoszenia określonych elementów, natomiast siłowniki hydrauliczne stanowią część układów w maszynach rolniczych, dźwigach, gdzie wytwarzają ruch posuwisto-zwrotny.

Wiele branż przemysłowych korzysta zarówno z elementów pneumatycznych i hydraulicznych. Rozwiązania oferowane przez pneumatykę doceniane są w trudnych warunkach otoczenia takich jak wysoka temperatura, dlatego układy pneumatyczne wykorzystywane są np. w hutnictwie do sterowania drzwiami pieców.

Ze względu na czystość medium pneumatyka zasila narzędzia dentystyczne, a także wykorzystywana jest w przemyśle związanym z żywnością np. w browarnictwie lub w stacjach uzdatniania wody. Pneumatyka stosowana jest do prac obróbczych w urządzeniach takich jak wiertarki, szlifierki, klucze, nitownice oraz w przecinarkach, pilnikarkach czy narzędziach rzemieślniczych jak rylce i pistolety lakiernicze.

Górnictwo korzysta zarówno z pneumatyki jak i hydrauliki w dedykowanych narzędziach. Ze względu na niepalność medium gazowego młoty pneumatyczne są bezpieczniejsze, ale to dzięki narzędziom hydraulicznym wykonywane są cięższe prace np. przenoszenie materiałów za pomocą ładowarek górniczych.

Hydraulika zasila maszyny agrotechniczne typu wywrotki i koparki, jest wykorzystywana w motoryzacji w produkcji hamulców, cylindrów. Zastosowanie narzędzi hydraulicznych ma miejsce także w lotnictwie, budownictwie, przemyśle stoczniowym i energetycznym. Są to branże, w których do przeprowadzenia procesu wymagana jest bardzo duża siła.

Wybór między pneumatyką a hydrauliką nie sprowadza się tylko do wyboru nośnika mocy (medium), dotyczy dostosowania narzędzia do potrzeb użytkownika, trzeba wziąć pod uwagę zarówno moc i czystość medium. Dobranie odpowiedniego pod aplikację narzędzia może stać się kluczowym czynnikiem w przeprowadzaniu procesów przemysłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj