Wszelkie choroby, nieprawidłowości, schorzenia i zaburzenia w ludzkiej psychice leczy się za pomocą psychoterapii. Jest to obecnie jedna z coraz częściej wybieranych metod radzenia sobie z różnymi dolegliwościami psychicznymi, zwłaszcza wśród młodych. Depresja, stany lękowe, fobie, czy nerwice, to jedne z chorób cywilizacyjnych, które najczęściej dotykają osoby zamieszkujące duże metropolie w krajach dobrze prosperujących, ale choroba psychiczna może dotknąć każdego – zwłaszcza osoby o słabej psychice.

Psychoterapię stosuje się na całym świecie, również w Polsce, między innymi w przychodni w Łodzi. Pomaga ona wszystkim tym osobom, które nie są w stanie zapanować nad własnymi emocjami, radzić sobie w codziennym życiu.

Psychoterapia nie tylko na zaburzenia psychiczne

Leczenie psychoterapeutyczne nie leczy jedynie zaburzeń emocjonalnych, ale wpływa również pozytywnie na wiele innych dolegliwości. Przykładowo stres. Stres jest przyczyną wielu niechcianych chorób i dolegliwości, między innymi zaburzeń lękowych, problemów z nadmiernym wypadaniem włosów, czy trądziku. Psychoterapia leczy zatem nie tylko naszą duszę, ale również łagodzi inne objawy i dolegliwości.

W Polsce chorzy lub osoby, które podejrzewają u siebie zaburzenia lękowe bądź inne niecharakterystyczne objawy, mogą zgłosić się po pomoc – między innymi w przychodni w Łodzi. Łódź to nie tylko miasto, to przede wszystkim ludzie – zwykli ludzie – którzy też mogą zmagać się z poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym psychicznymi. Psychoterapia jest szczególnie pomocna w radzeniu sobie z: żałobą, uzależnieniem, traumą, bezradnością i depresją, czy stresem.

Dobry psychoterapeuta – czyli jaki?

Zawody medyczne, w tym, w szczególności te zajmujące się przypadłościami w obrębie ludzkiej psychiki, wymagają od lekarzy pewnych cech. Lekarz, jako członek tej elitarnej części społeczeństwa, jest postrzegany inaczej, niż przedstawiciele innych zawodów. Z tego właśnie względu, że zawód lekarza wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, wymaga on od osób wykonujących ten zawód, takich cech, jak:

  • wytrwałość, sumienność i pracowitość,

  • opanowanie,

  • spokój,

  • cierpliwość,

  • lekarz winien być spokojny i łagodny, zwłaszcza w stosunku do dzieci,

  • uczciwość, asertywność, pogoda ducha i opiekuńczość.

Bez względu na to, jaką ma specjalizację dany lekarz, powinien bezapelacyjnie wykazywać się ogromnym zrozumieniem. Każdy człowiek jest inny, ma inny charakter i są dla niego ważne zupełnie inne wartości, niż dla innego. Z tego właśnie względu lekarz powinien mieć te cechy, a jeżeli nie wszystkie, to większość.

Rodzaje psychoterapii

Wyróżnia się kilka rodzajów psychoterapii, w zależności od przypadłości, z jaką mamy do czynienia. Sama psychoterapia wywodzi się od filozofii, medycyny oraz psychologii i można ją podzielić między innymi, na:

  • psychoterapię poznawczo-behawioralną – najczęściej stosowana do leczenia zaburzeń odżywiania, depresji, czy lęków. Jej celem jest nauczenie chorego, jak radzić sobie z codziennymi problemami (zmiana dotychczasowego myślenia).

  • psychoterapię systemową – jej czas jest zróżnicowany i w większości przypadków wykorzystuje się ją w psychoterapii małżeńskiej. Polega na określeniu pewnych zasad, dzięki którym para wie, jak powinna dalej się zachowywać.

  • psychoterapia narracyjna – prowadzi się ją zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Polega na kształtowaniu opowiadaniu swoich doświadczeń życiowych i ich interpretacji. Terapeuta wczuwa się w zachowanie i sposób mówienia pacjenta, dzięki czemu jest w stanie określić, w którym miejscu leży problem.

Czas terapii uzależniony jest od indywidualnego problemu pacjenta, jednak każdy, bez względu na problem, jest traktowany z należytym szacunkiem. Psychoterapia jest pomocna, to fakt, nie zawsze jednak problem leży w człowieku, a w sytuacji, w której się znajduje. Terapia ma na celu wskazać źródło problemu i wskazać, jak sobie z nim radzić lub jak go wyeliminować z życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj