Tradycyjne sposoby wznoszenia budynków mają wiele zalet, jednak porównując je do nowocześniejszych metod, takich jak budownictwo szkieletowe, łatwiej zauważyć ich znaczące mankamenty. Niektóre łączą się z procesem powstawania ścian i konstruowania bryły budynku. Na co warto zwrócić uwagę?

Podstawowe różnice

1. Szybkość budowy

Ściany budynków wznoszonych w technologii szkieletowej są wyjątkowo lekkie i szybkie w konstrukcji. Nie muszą opierać się na wcześniej zaplanowanych belkach i można je umieścić w dowolnym miejscu (o ile projektanci uwzględnili to w planie). Dzięki temu uzyskuje się dużą elastyczność w układach, w przeciwieństwie do cięższych ścian murowanych.

Także ściany działowe w takich obiektach buduje się szybko. Najczęściej powstają one na konstrukcji nośnej z profili stalowych. Wypełnienie stanowi wełna mineralna a okładzina może być wykonana z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowych z włóknami czy też cementowych.

2. Możliwość szybkiego wprowadzania zmian

W przypadku budownictwa szkieletowego, już na etapie projektowym trzeba zaplanować wszelkie przejścia lub otwory dla przeprowadzenia instalacji. Jednak nawet w momencie, kiedy już powstanie podstawowy szkielet nośny, można go zmodyfikować do swoich potrzeb – jest to o wiele łatwiejsze i szybsze niż w przypadku zmian w tradycyjnym budownictwie murowanym.

Jak wspomnieliśmy powyżej okładzinę konstrukcji nośnej z profili stanowią płyty kartonowo-gipsowe lub podobne materiały. Są one masowo produkowane a więc łatwo dostępne w hurtowniach i sklepach budowlanych. Można je łatwo ciąć i dostosowywać do swoich potrzeb. W razie potrzeby, aby zwiększyć parametry przegrody, takie jak ognioodporność lub dźwiękoszczelność, można zastosować dwie warstwy płyt k-g. W szczególnych przypadkach stosuje się także dwa rzędy profili stalowych (stanowią konstrukcję nośną takiej ściany).

Więcej o różnicach między budownictwem szkieletowym a murowanym można przeczytać na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/strefa-eksperta/technologie-szkieletowe-a-technologie-murowe-porownanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj