Ssak medyczny to sprzęt, którego najważniejszym zadaniem jest usuwanie różnych wydzielin z organizmu człowieka poprzez bezpieczne i precyzyjne zasysanie, czyli tzw. aspirację. Może to być przykładowo krew, śluz, wymiociny czy ropa. Pomimo że ssak to profesjonalny sprzęt medyczny, może używać go każdy, ponieważ nie jest skomplikowany w obsłudze. Wystarczy trzymać się zaleceń zawartych w instrukcji. Jakie zastosowania mają ssaki medyczne? I gdzie najczęściej się ich używa?

Podział ssaków medycznych

Ssaki medyczne można podzielić na urządzenia:

  • stacjonarne,
  • przenośne,
  • ręczne lub elektryczne.

Na salach operacyjnych najczęściej stosuje się ssaki elektryczne, a to dlatego, że podczas zabiegów odsysane są duże ilości krwi. Urządzenia stacjonarne znajdujące się w klinikach charakteryzują się kilkulitrowym przepływem (20-30 litrów), jak i dużą mocą. Zazwyczaj posiadają one dwa zbiorniki. Kiedy jeden z nich się zapełni, w zapasie powinien być drugi.

Elektryczne ssaki przenośne najczęściej stosowane są w warunkach domowych podczas opieki nad pacjentem wymagającym hospitalizacji domowej. Podstawowe modele ssaków medycznych nie powinny stanowić problemu dla opiekuna osoby chorej, gdyż są one proste w obsłudze, poręczne i lekkie, dzięki czemu można łatwo je przenosić – tłumaczy przedstawiciel firmy Medicus.

W systemach paramedycznych często stosuje się ssaki w kształcie pistoletów. W domu wykorzystuje się natomiast ssaki elektryczne.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się ssaki medyczne?

Ssaki medyczne wykorzystywane są przede wszystkim w:

  • szpitalach,
  • hospicjach,
  • gabinetach zabiegowych i stomatologicznych,
  • karetkach,
  • domach.

Znajdują również zastosowanie w takich dziedzinach jak np. laryngologia, terapia pooperacyjna, mała chirurgia czy w przypadku pacjentów tracheotomowanych. Ssaki medyczne używane są podczas zabiegów operacyjnych, aby usuwać nadmiar płynów ustrojowych, czy w ratownictwie medycznym w trakcie nagłych wypadków, podczas których dochodzi do krwawienia. Możliwość posiadania ssaka w domu jest dużym ułatwieniem dla pacjentów, którzy wymagają regularnego odsysania, ale ich stan zdrowia jest na tyle dobry, że nie muszą być hospitalizowani. Są to osoby, które zmagają się z problemem odkrztuszania, mukowiscydozą czy zaleganiem śluzu w górnych drogach oddechowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj