Botoks, jad kiełbasiany, botulina, toksyna botulinowa. To wymienne nazwy substancji, która tak naprawdę jest… trucizną! Co wspólnego ma ona z medycyną estetyczną i dlaczego bywa tak często stosowana? Dowiedz się, czy skuteczność botuliny nie jest czasem przereklamowana i kiedy po nią sięgnąć!

Czym jest botoks i kiedy się go stosuje?

To trucizna, którą produkują bakterie jadu kiełbasianego. Działa na mięśnie paraliżująco. I to właśnie ten efekt jest tak chętnie wykorzystywany w medycynie estetycznej. Wstrzyknięcie toksyny w mięśnie uniemożliwia ich kurczenie się. Podawana w małych ilościach jest nieocenioną pomocą przy redukcji zmarszczek mimicznych. Prócz walki z tymi już istniejącymi, dodatkowo zapobiega powstawaniu nowych.

Warto wiedzieć, że toksyna botulinowa jest z powodzeniem wykorzystywana nie tylko w medycynie estetycznej. Nie od dziś stosuję się ją w medycynie ogólnej, w neurologii, urologii, onkologii, a nawet w psychiatrii!

Kto może ją wykonywać, ile trwa i jak długo działa?

Ostrzykiwanie botoksem stosuje się zazwyczaj u osób przed ukończeniem 65 roku życia. Mogą korzystać z niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zabieg trwa tylko 15-30 minut i z uwagi na to jest zwany przez niektórych „lunchowym”.

Efekty są widocznie już po 2-3 dniach. Jednak docelowy, pełen rezultat, można zauważyć po ok. dwóch tygodniach od wykonania zabiegu. Utrzymuje się on 6 miesięcy. Po tym czasie można (choć nie trzeba) powtórzyć zabieg, gdy powróci już pełna mimika twarzy.

Na jakie zmarszczki mimiczne działa botulina?

Jak już wiadomo, głównym zastosowaniem toksyny botulinowej w medycynie estetycznej jest niwelowanie zmarszczek mimicznych. Bezsprzecznie są one prawdziwą zmorą wielu z nas. To rodzaj zmarszczek, które pojawiają się najwcześniej – zmagają się z nimi już 25-latkowie. Z jakich partii twarzy można się ich pozbyć, dzięki botoksowi?

  • pomiędzy brwiami (tzw. lwia zmarszczka, zwana również zmarszczką złośnicy),
  • wokół oczu (kurze łapki),
  • na czole,
  • na nosie (tzw. królicze zmarszczki),
  • wokół ust (m.in. zmarszczki palacza),
  • w okolicach szyi (zmarszczki poprzeczne).

Przeciwwskazania i zalecenia po zabiegu

Niestety wstrzykiwanie toksyny botulinowej nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Istnieje kilka przeciwwskazań, które należy wziąć pod uwagę:

  • uczulenie na toksynę botulinową,
  • ciąża i laktacja,
  • problemy neurologiczno-mięśniowe (np. stwardnienie rozsiane),
  • nowotwory,
  • zakażenia w obrębie skóry (bakteryjne, wirusowe oraz grzybicze),
  • podatność na powstawanie blizn czy zwłóknień.

Iniekcja toksyną botulinową jest zabiegiem bezpiecznym, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie wymaga też wykonywania badań diagnostycznych. Jednak po jego wykonaniu należy stosować się do kilku zaleceń.

Kluczowe jest pierwsze 8 godzin po wykonanym zabiegu. W tym czasie nie należy pochylać głowy i unikać schylania się. Powinno się też zrezygnować z czynności, wymagających wysiłku fizycznego i nie sięgać po alkohol. Sauna, solarium i wizyty na basenie również nie są wskazane. Nie należy wykonywać masażu twarzy (a dokładnie miejsc wstrzyknięć) przez tydzień od iniekcji botuliną.

Zabieg bezpieczny, tylko pod pewnym warunkiem…

Aby w pełni cieszyć się swoim nowym wyglądem i twarzą pozbawioną nieestetycznych bruzd, iniekcja powinna być wykonana w profesjonalny sposób. Pozwoli to uniknąć ewentualnych skutków ubocznych. Zawsze korzystaj tylko i wyłącznie ze sprawdzonych i polecanych miejsc. Jednym z nich jest RuczajClinic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj