Staropolskie imiona żeńskie były popularne w czasach naszych babć i dziadków. Chociaż są naprawdę wyjątkowe, są obecnie często używane, więc może znów będzie moda na Bronisławę lub Mirosławę. Stare polskie imiona żeńskie są piękne i dlatego niektóre z nich wciąż są w obiegu. Co prawda nie pasują do najpopularniejszych imion, ale rodzice dają je córkom. Najpierw wybieramy żeńskie imiona z prostszym, z ładnymi zdrobnieniami. Należy pamiętać, że wiele staropolszczyzny jest czasem trudnych do wymówienia i zmiany.

Polskie nazwy, które jakiś czas temu zostały zastąpione przez nazwy obce, zwłaszcza pochodzenia angielskiego, wracają do łask.

 polski zamek

Tradycyjne imiona żeńskie były zwykle tworzone z końcówką „a” w męskim imieniu. Istnieją jednak również rzeczowniki rodzaju żeńskiego, których pierwotne rodzaje męskości nie zostały odnalezione, np. Ludmiła, Niedomira, Włościsława. Imiona żeńskie i męskie były często skracane – Radochna powstała po Radosławie.  Istnieje ok. 120 starych polskich imion żeńskich. Poniżej 5 wybranych przez nas, staropolskich imion.

miasto

Staropolskie imiona żeńskie: Bogna

Nazwa pochodzenia słowiańskiego oznacza „dane od Boga”; Został po raz pierwszy odnotowany w kronikach przez Jana Długosza. Bogna jest sumienna, uważna we wszystkich swoich zadaniach, nawet tych najbardziej błahych. Jest prawdziwą perfekcjonistką, jeśli chodzi o siebie, zarówno pod względem wykonywanych zadań, jak i wyglądu.

Staropolskie imiona kobiece: Bogusława

Nazwa pochodzi z języka słowiańskiego. Oznacza „ten, który gloryfikuje los” , a następnie Boga” lub „wielbi w Bogu”. Kobiety noszące to imię są odważne, przedsiębiorcze i zaradne. Bogusława potrafi przejąć kontrolę nad grupą, uważa się za kogoś wyjątkowego.

Staropolskie imiona żeńskie: Mirosława

Oznacza „ten, który uwielbia pokój”. Mirosława jest energiczna i gwałtowna, jest „szeryfem”. Jest bardzo pracowita, ale nie toleruje krytyki na jej temat.
Jest niezawodna, ale może być męcząca dla otoczenia.

Damskie imiona staropolskie: Sława

Oznacza „sławę, rozgłos”. Jest to krótka forma nazw słowiańskich, takich jak Mirosława, Bogusława, Sławomira. Jest osobą skupioną i spokojną, stale zamyśloną.
Często patrzy na ludzi z roztargnieniem. Nie jest zainteresowana plotkami ani towarzyskimi.

Staropolskie imiona żeńskie: Kazimiera

Jest inteligentna, ale często złośliwa. Dla bliskich osób jest jednak serdeczna i otwarta, niczego nie potrafi im odmówić. Zna się na ludziach, potrafi ich „wyczuć” już od pierwszych chwil rozmowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj