Kraje wschodniej Europy to olbrzymi obszar, który może być wielkim wsparciem dla gospodarki kraju. Przedsiębiorcy z Polski coraz częściej wybierają ten kierunek, zdając sobie sprawę z możliwości jakie oferuje. Od kilku lat dostrzega je także Unia Europejska. Ukraina została włączona do Europejskiej Sieci Transportowej, czyli programu, który wspiera rozwój sieci transportowych. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, organizując swój przewóz ładunku.

Na co uważać?

Aby zorganizowany transport zakończył się sukcesem, warto zaznajomić się również z zagrożeniami, jakie mogą czekać na drodze. Wschodni sąsiedzi Polski nie są członkami Unii Europejskiej, co powoduje, że przejazd będzie przebiegał w inny sposób. Niestety może to znacznie skomplikować procedury przewozów. Z tego powodu niektórzy przewoźnicy mają wyznaczone osobne jednostki, które specjalizują się w obsłudze rynków wschodnich.

Przede wszystkim, zawsze trzeba sobie zdawać sprawę, że sytuacja polityczna na Ukrainie nie jest stabilna. Kraj nadal objęty jest działaniami wojennymi, co ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo transportów. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest rozszerzenie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przewoźnika, aby obejmowało kraje spoza Unii Europejskiej. Dodatkową opcją jest też wykupienie rozszerzenia, obejmującego ryzyko kradzieży i uszkodzeń towaru. Kluczowe znaczenie ma też ciągłe kontrolowanie przejazdu i stały kontakt z kierowcą.

Jakie zezwolenia są konieczne?

Organizując transport na wschód, trzeba też zmierzyć się z wieloma formalnościami. Biurokracja niestety nadal jest dużym utrudnieniem. Poprawne skompletowanie dokumentów takich jak faktura dla odbiorcy, specyfikacja, czy zezwolenia transportowe, powinno być podstawą każdego przewozu. Wszelkie pomyłki mogą znacznie przedłużyć proces.

Transport na Ukrainę może odbywać się na podstawie uzyskania zezwolenia ogólnego lub zezwolenia EKMT (Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu). Dokumenty te mają charakter zezwoleń wielokrotnych i wielostronnych, co pod pewnymi warunkami pozwala na nieograniczoną liczbę przewozów drogowych w tranzycie i pomiędzy państwami członkowskimi Konferencji.

Ile zajmuje transport na Ukrainę?

Średni czas dostaw na Ukrainę wynosi od 24 do 48 godzin. Niestety może się znacznie wydłużyć przy niespodziewanych problemach na granicy. Często pojawiają się utrudnienia, które wynikają z długiego przeprowadzania odprawy celnej. Dobrą informacją jest, że w ostatnich latach procedury i obsługa w ukraińskich urzędach celnych zostały w pewnym stopniu zautomatyzowane. Duże znaczenie miało wprowadzenie dokumentu PP (tzw. „pepeszki”), na podstawie której można zgłosić przywóz określonego towaru już wcześniej. Zmniejsza to też znacznie koszty transportu na Ukrainę.

Transport ponadnormatywny na Ukrainę

Przewóz ładunków wielkogabarytowych wiąże się z dodatkowymi obostrzeniami. Jest to spowodowane potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa innych uczestników ruchu. Przede wszystkim konieczne jest specjalne zezwolenie transportowe. Obejmuje ono każdy przewóz, który przekracza choćby jeden z podanych parametrów:

  • długość – 20 m,
  • szerokość – 2,65 m,
  • wysokość – 4 m,
  • waga całkowita – 38 t.

Do transportów ponadnormatywnych wymagany jest też pilotaż cywilny. Gdy zestaw ma ponad 24 metry długości lub/oraz 3,75 metra szerokości obowiązkowa będzie eskorta policyjna lub służb zastępczych. Uzyskanie pozwolenia na transport wielkogabarytowy zajmuje około 5 dni roboczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj