UPPZ, czyli produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego otrzymywane są nie tylko w masarniach i zakładach mięsnych, ale również w innych przedsiębiorstwach. Materiały te są klasyfikowane na podstawie analizy ryzyka, dlatego nie wszystkie mogą być wykorzystane powtórnie. Czym dokładnie jest UPPZ, jakie wyróżnia się ich rodzaje i w jakim celu możne je ponownie użyć? Podpowiadamy.

Czym jest UPPZ?

UPPZ to skrót od ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Zalicza się do nich martwe zwierzęta, a także ich wszelkie elementy i pozostałości. Zazwyczaj pochodzą one z zakładów przemysłowych, masarni i gabinetów weterynaryjnych. Dzieli się je na kilka kategorii w zależności od tego, jaki poziom zagrożenia stwarza dany produkt dla ludzi i zwierząt, a także w jaki sposób należy z nimi postępować.

Rodzaje ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego

Wyróżnia się trzy kategorie ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego.

  • Pierwsza obejmuje wszystkie te materiały, które ze względu na potencjalną najwyższą szkodliwość nie mogą zostać wykorzystane. Zalicza się do nich między innymi zwierzęta padłe wskutek zachorowania na niebezpieczną chorobę, a także te, u których wykryto substancje niedozwolone. Do tej grupy należą także organizmy laboratoryjne.
  • Druga obejmuje te materiały, które mogą zostać ponownie wykorzystane, lecz nie powinny ich spożywać nawet zwierzęta. Zalicza się do nich obornik, a także pozostałości z oczyszczalni ścieków, czy ubojni, takie jak zarodki, płody, czy padłe organizmy.
  • Trzecia to przede wszystkim produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, w których nie zostały wykryte żadne szkodliwe substancje. Zazwyczaj są to przede wszystkim elementy, które ze względów handlowych nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi. Są to skóry, krew, łożyska, pióra, rogi, włosy, muszle, czy skorupy. Produkty z tej kategorii mogą zostać ponownie wykorzystane.

Co zrobić z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego?

UPPZ, które powstają w masarniach i zakładach mięsnych takich jak Masarnia Herold, zaliczane są do kategorii trzeciej, dlatego można ponownie wykorzystać. Najczęściej stosowane są jako materiał do produkcji nawozów, a także jako składnik karm dla gryzoni i psów. Można je zastosować również w produktach wykonanych ze skóry, a także trofeach myśliwskich.

W Polsce powstaje około 2 mln. ton UPPZ. Z tego powodu tak ważne jest, aby gospodarować nimi zgodnie z prawem. Należy pamiętać, że mogą się one niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, dlatego w niektórych przypadkach muszą zostać odpowiednio usunięte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj