O wstrząsach, drganiach i wibracjach przy transporcie mówimy przede wszystkim w kontekście relokacji maszyn i urządzeń. Przygotowanie transportu przy ich relokacji opracowywane jest indywidualnie, gdyż nie są to usługi standardowe, jak przewóz skrzyń czy palet. Omówimy kwestię szkodliwych czynników przy transporcie i przyjrzymy się sposobom zabezpieczania ładunków w rodzaju maszyn i urządzeń.

Wstrząsy, drgania i wibracje przy relokacji maszyn i urządzeń

Relokacja maszyn i urządzeń, szczególnie tych wielkogabarytowych, to zawsze skomplikowany proces. Konieczny jest precyzyjny i uważny demontaż, często przenoszenie sprzętów i elementów o dużej masie, a do tego trzeba mieć na uwadze różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z przewozem. Choć szczególnie duże maszyny kojarzą nam się z niezniszczalnymi gigantami, to tak naprawdę wiele ich części może być podatnych na uszkodzenia mechaniczne. Przy relokacji, transporcie maszyn i urządzeń, mówimy szczególnie o uszkodzeniach spowodowanych punktowymi obciążeniami i o odkształceniach wskutek nierównomiernego rozłożenia masy. Wstrząsy drgania i wibracje nie są tu więc obojętne i mogą stanowić zagrożenie dla transportowanej konstrukcji. Przy transporcie drogowym zjawiska te są w dużej mierze uzależnione od stanu nawierzchni, przy transporcie kolejowym różnego rodzaju przeciążenia, a także uderzenia, które mają miejsce przy przetaczaniu oraz spinaniu wagonów. Przy transporcie morskim trzeba mieć na uwadze wszelkie drgania, które pochodzą z zespołów napędowych statków.

Odpowiednie zabezpieczanie ładunku

Nie bez powodu więc wśród kompleksowych usług dla transportu firm, które są w tej branży wyspecjalizowane, znajdują się usługi relokacyjne i usługi pakowania z odpowiednim zabezpieczaniem ładunku. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Jaremar z Chorzowa, która takie usługi właśnie świadczy, opakowania i materiały wibroizolacyjne wykorzystywane do pakowania w standardowe skrzynie to przy relokacji urządzeń i maszyn wielkogabarytowych to często za mało. Przy dużych ładunkach wykorzystuje się więc na przykład różne elementy odkształcalne w postaci sprężyn, przy mniejszych elastomery używane jako podkładki, gumowe maty i kliny. Inny sposób zabezpieczania przed drganiami, wibracjami i wstrząsami to stosowanie specjalistycznych miechów pneumatycznych, pianek poliuretanowych i różnego rodzaju osłon. Warto też wspomnieć o czujnikach wstrząsów, urządzeń, które zmianą koloru informują, że warunki transportu są niekorzystne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj