Śruby, podkładki, nakrętki i wkręty to najpopularniejsze elementy złączne, których nie może zabraknąć w żadnym warsztacie. Bez względu na to, czy prowadzimy profesjonalny warsztat, czy majsterkujemy w przydomowym garażu, utrzymanie porządku pozwala zaoszczędzić masę pracy, czasu i nerwów. Wystarczy odpowiednio zorganizować warsztatową przestrzeń i w tym artykule podpowiemy, w jaki sposób uporządkować śruby, wkręty, nakrętki i podkładki.

Sortowanie elementów złącznych

Istnieje ogromny wybór zróżnicowanych elementów złącznych. Śruby mogą różnić się kształtem łba, trzpienia, gniazda, gwintu, końca czy średnicą i klasą wytrzymałości oraz tym, jakiego rodzaju kluczem mogą być wkręcane. Ich elementy uzupełniające to nakrętki i podkładki, które, odpowiednio dopasowane, służą złączeniu ze sobą dwóch elementów bądź zapobiegają odkręceniu się śruby. Wkręty mogą wymagać nawiercenia otworu lub być samowkręcające, a także różnić się długością, średnicą, kształtem łba bądź zastosowaniem – inne są bowiem wkręty do drewna, inne do metalu czy płyt gipsowo-kartonowych. Pierwszym krokiem do uporządkowania tych elementów złącznych jest ich właściwe posortowanie. Choć jest to zadanie czasochłonne i mozolne, trzeba je wykonać, a następnie znaleźć idealny dla siebie sposób przechowywania – tylko dzięki temu w warsztacie zapanuje ład, a prace w nim przeprowadzane będą dużo sprawniejsze.

Pojemniki i skrzynki magazynowe do śrub, wkrętów, nakrętek i podkładek

Gdy już posortujemy wszystkie elementy złączne, należy znaleźć dobry sposób na ich przechowywanie, aby zapobiec ich ponownemu wymieszaniu. Najlepiej nadają się do tego skrzynki magazynowe oraz pojemniki obrotowe. Skrzynki magazynowe służą do przechowywania drobnych elementów. Mogą być wykonane w kilku kolorach, dzięki czemu podział śrubek czy wkrętów staje się jeszcze bardziej przejrzysty. Oprócz tego możemy wybierać spośród różnych wielkości skrzynek i dostosować je do ilości elementów, jakie będziemy w nich przechowywać. Ponadto skrzynki mogą posiadać etykiety papierowe, dzięki którym łatwo oznakujemy ich zawartość i z łatwością odnajdziemy potrzebne elementy. Skrzynki magazynowe możemy sztaplować przy użyciu specjalnych ramek do sztaplowania, co ma duże znaczenie w porządkowaniu warsztatów o niewielkiej powierzchni. Natomiast pojemniki obrotowe to zazwyczaj zestawy 5 lub 6 skrzynek magazynowych zawieszonych na wspólnej osi. Dzięki nim możemy przechowywać spore ilości drobnych elementów na bardzo małej przestrzeni.Pojemniki obrotowe można w każdej chwili rozsunąć, aby mieć swobodny dostęp do potrzebnych elementów złącznych. Zaletą tego rozwiązania jest to, że pojemniki obrotowe można zamontować do ściany za pomocą kołków rozporowych, w najwygodniejszym dla nas miejscu i nie zajmuje on dużo miejsca” – dodaje nasz rozmówca z Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych „RODŁO”.

Skrzynki magazynowe a regały i listwa montażowa

Skrzynki magazynowe możemy zamontować na listwie montażowej lub przechowywać na dopasowanym regale. Listwa montażowa pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do magazynowania wkrętów, śrub, nakrętek i podkładek. Zajmuje mniej miejsca niż regał i pozwala na zawieszenie od kilku do kilkunastu skrzynek. Może być zamontowana na ścianie na dowolnej wysokości lub przymocowana do innych powierzchni płaskich. Do przechowywania dużej ilości elementów złącznych doskonale nadają się regały magazynowe. Możemy wyróżnić m.in. regały wtykowe, śrubowe oraz plastikowe. Regały wtykowe są stabilne, wytrzymują duże obciążenia i często zabezpieczone są przed korozją. Charakteryzują się prostym, bezśrubowym montażem, mogą być przytwierdzone do ściany, a dzięki licznym otworom możemy umieścić półki na wysokości, która będzie dla nas najbardziej optymalna. Podobnie jest z regałami metalowymi, z tą różnicą, że ich montaż wymaga użycia śrub i regały tego typu można w dowolnej chwili rozbudowywać i łączyć w długie szeregi. Z kolei regały plastikowe, inaczej regały z tworzywa sztucznego sprawdzą się wszędzie tam, gdzie z uwagi na ryzyko wystąpienia wilgoci, rdzy czy pleśni nie można użyć regałów metalowych lub wtykowych. Nadają się do przechowywania lekkich przedmiotów i możemy spotkać regały plastikowe posiadające specjalne otwory na klucze i śrubokręty.

Systematyczność kluczem do sukcesu

Niezależnie od tego, jaki sposób przechowywania elementów złącznych wybierzemy, nie spełni on swojej funkcji, jeżeli nie będziemy systematyczni. Porządek w warsztacie znika w ekspresowym tempie, a ponowne uporządkowanie wkrętów, nakładek, podkładek i śrub zajmie nam dużo czasu, który moglibyśmy efektywniej spożytkować. Warto poświęcić chwilę na odłożenie wszystkich elementów, których już nie potrzebujemy, na ich miejsce. Dzięki temu w naszym garażu bądź warsztacie prace będą przebiegały sprawniej, stanowisko pracy zawsze będzie czyste, łatwiej będzie nam uzupełnić braki w wyposażeniu oraz uda nam się zabezpieczyć wszystkie drobne elementy przed pyłem i innymi zanieczyszczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj