Masło orzechowe Dziki Orzech 100% orzechów

Układy hydrauliczne są dość powszechnie znanym elementem maszyn i urządzeń. Najczęściej sprawdzają się w branżach przemysłowych – głównie stosuje się je do napędów maszyn budowlanych. Bardzo ważne jest, by ich budowa pozwalała minimalizować poziom drgań i udarów, które naturalnie powstają podczas pracy silnika. Chcąc uniknąć takich sytuacji, stosuje się sprzęgła elastyczne. Czym są i jak wybrać właściwe? Wyjaśniamy poniżej.

Sprzęgła elastyczne – czym są?

Sprzęgła elastyczne są nazywane także kłowymi. Jest to element konstrukcyjny układów napędowych maszyny, który ma za zadanie połączyć dwa obrotowo osadzone wały – czynny i bierny, tj. napędzający i napędzany. Technika ta pozwala przenieść moment obrotowy z pierwszego na drugi. Można by powiedzieć, że pod względem funkcji, nie różnią się od sprzęgieł znajdujących się w samochodach. Owszem, jedyna różnica tkwi w ich kształcie – wyjaśnia ekspert z firmy PHU „MEGAHYDRAL”, która zajmuje się hydrauliką siłową.

Sprzęgło elastyczne składa się z dwóch przystających do siebie elementów. Mają one wklęsłe, przesunięte obwodowo zęby. To właśnie dlatego mówi się o nich sprzęgła kłowe. We wspomnianych wklęsłościach znajdują się elastyczne łączniki o różnej twardości. Dzięki tym wkładkom skutecznie eliminują one udary oraz tłumią drgania skrętne, powstające w momencie uruchamiania silnika. Wyróżniają się one prostą i kompaktową budową, która zapewnia łatwą obsługę.

Jak wybrać odpowiednie sprzęgło elastyczne?

Nowoczesne maszyny i urządzenia wymagają stosowania precyzyjnie dopasowanych części i komponentów. Ważne, by były one prawidłowo dopasowane do warunków pracy i otoczenia, ale też wymagań sprzętu. Sprzęgło elastyczne powinno zapewniać bezproblemową pracę przy wysokich prędkościach i równie wysokich momentach obrotowych. Wybierając odpowiednie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, mianowicie:

  • jaki moment obrotowy będzie przenosiło sprzęgło,
  • z jaką prędkością będzie miało do czynienia,
  • średnicę połączonych wałów,
  • temperaturę pracy,
  • sposób pracy – ciągły czy sporadyczny,
  • sztywność skrętną.

Wybór właściwego sprzęgła może nie być prostym zadaniem. Z tego też względu, w przypadku trudności w ustaleniu prawidłowego modelu, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Pomogą oni dobrać urządzenie tak, by współpracujące z nim pompa hydrauliczna i silniki elektryczne były jak najwydajniejsze. Tylko właściwie dobrany model sprzęgła pozwala wydłużyć żywotność pompy i jednocześnie obniżyć poziom hałasu generowanego przez układ. Zapewnienie wydajności jest szczególnie ważne w branży budowlanej czy wydobywczej, gdzie maszyny są narażone na ciągłą, intensywną eksploatację.

Oprzesz się tym smakom? Kremy Nutlove Nowe pyszne smaki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here