Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna o charakterze przewlekłym. Ze względu na częste nawroty, wymagana jest nie tylko stała opieka lekarska, ale również rehabilitacja. Choroba dotyczy tkanki łącznej. W jej wyniku, w obrębie stawów pojawiają się stany zapalne, które nieleczone prowadzą do stopniowej utraty sprawności. Na samym początku pojawia się problem z błoną maziową stawów. Z czasem zniszczeniu ulegają tkanki okołokostne, chrząstki stawowe, kości i w końcu mięśnie. Jak wygląda proces leczenia?

Pierwsze objawy świadczące o początkach RZS

Zdecydowana większość osób, u których zaczyna rozwijać się opisywana choroba, na samym początku nie ma ostrych objawów mogących wzbudzić wyraźne zaniepokojenie. Pierwsze symptomy to zazwyczaj ból mięśni, który może mieć w końcu bardzo różne podłoże. Chorzy zaczynają szybciej się męczyć, zauważalny jest także spadek wagi, ogólne osłabienie i brak łaknienia oraz tzw. sztywność poranna. Badania wykonane na początkowym etapie mogą nie odbiegać od prawidłowych. W bardziej zaawansowanym stadium, zmiany w obrębie kończyn będą już widoczne na zdjęciu rentgenowskim. Na tym etapie powinna zostać jak najszybciej wdrożona rehabilitacja, uzupełniona leczeniem farmakologicznym.

Znaczenie rehabilitacji w leczeniu RZS

Z uwagi na autoimmunologiczny charakter choroby, jej leczenie opiera się przede wszystkim na dążeniu do uzyskania remisji. Pacjenci przyjmują leki zmniejszające stan zapalny i spowalniające pojawianie się kolejnych zmian w obrębie stawów. Niezbędnym elementem jest także rehabilitacja. Zaniechanie aktywności fizycznej w przypadku RZS jest dużym błędem i może skutkować pogłębieniem się choroby. Ćwiczenia dobrane przez fizjoterapeutę pozwolą utrzymać sprawność i wypracować nowe wzorce ruchowe. Co więcej, indywidualne dopasowanie programu do stanu pacjenta i stopnia zaawansowania choroby umożliwia uzyskanie najlepszych efektów.

Przykładowe formy rehabilitacji

Jeżeli zmiany pojawiły się w wielu miejscach, rehabilitacja najczęściej zaczyna się od stawów, które mają kluczowe znaczenie w kontekście sprawności. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest wykorzystanie krioterapii, która z jednej strony pozwala na zmniejszenie odczuwania bólu, a z drugiej na zatrzymanie rozwoju choroby. Ćwiczenia są z kolei ukierunkowane na odciążenie stawów. Fizjoterapeuta może także zalecić treningi na przyrządach, m.in. takich jak steper czy bieżnia.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Fizjofaktoria – rehabilitacja Opole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj