Kombinezony gazoszczelne zapewniają ochronę przed niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, nie tylko w formie gazowej, ale również płynnej i stałej. Są odporne na działanie kwasów, zasad i innych substancji chemicznych. W zależności od stopnia ochrony chemicznej znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych, są użytkowane przez straż pożarną oraz wojsko. Przyjrzyjmy się bliżej ich właściwościom i możliwościom zastosowania.

Rodzaje odzieży gazoszczelnej

Aby możliwe było bezpieczne przeprowadzanie działań w szczególnie niebezpiecznych warunkach, odzież gazoszczelna musi spełniać określone wymogi, zapewniające maksymalną ochronę. Kombinezon gazoszczelny jest ubraniem jednoczęściowym, składającym się z kombinezonu z butami, rękawic przytwierdzonych do rękawów specjalnymi obejmami oraz kaptura z wizjerem.

Odzież gazoszczelna występuje w dwóch typach: typ 1 spełnia wymagania testu szczelności, natomiast w typie 2 zabezpieczenie przed wnikaniem niebezpiecznych substancji jest możliwe dzięki nadciśnieniu wewnątrz kombinezonu. W typie 1 w zależności od rodzaju odzieży gazoszczelnej aparat powietrzny noszony jest wewnątrz (a tym samym sprzęt ochrony układu oddechowego jest chroniony przed działaniem szkodliwych substancji przez materiał) lub na zewnątrz kombinezonu (co ułatwia zdjęcie aparatu oddechowego, odzież zapewnia dobrą swobodę ruchów i nie pojawia się problem mglenia wizjera). Zdecydowanie rzadziej powietrze dostarczane jest z zewnętrznej linii sprężonego powietrza.

Gdzie znajdują zastosowanie kombinezony gazoszczelne?

W zależności od stopnia zagrożenia skażeniem, kombinezony gazoszczelne wykonane są z wytrzymałych i elastycznych materiałów: tkaniny aramidowej pokrytej gumą chloroprenową lub tkaniny poliestrowej pokrytej obustronnie PVC. Kombinezon AlphaTec VPS Flash dostępny w ofercie firmy AGPOL cechuje się wyjątkową odpornością na związki chemiczne, ścieranie i płomienie, w związku z czym znajduje zastosowanie w obsłudze chemicznej, petrochemii, przemyśle i do czyszczenia zbiorników. Stanowi część wyposażenia zespołów ratowniczych, straży pożarnej, służb pierwszego reagowania oraz służb HAZMAT. Kombinezony tego typu są wykorzystywane podczas usuwania skażeń chemicznych, a także wtedy, kiedy istnieje ryzyko zagrożenia bronią biologiczną. Kombinezon chroni przed kwasami i zasadami nieorganicznymi, gazami zasadowymi, fluorowymi, nieorganicznymi gazami kwaśnymi, ketonami, związkami azotu, estrami, węglowodorami nasyconymi, węglowodorami aromatycznymi, związkami cyklicznymi i eterami.

Model AlphaTec Light, jest przeznaczony do lżejszych prac przemysłowych, w środowisku o niskim poziomie zagrożenia. Chroni przed zasadami, kwasami o niskim stężeniu oraz środkami chłodzącymi (np. amoniakiem). Kombinezon znajduje zastosowanie w obsłudze chemicznej, petrochemii, przemyśle i do czyszczenia zbiorników, jest również wykorzystywany przez zespoły ratunkowe oraz w obronie cywilnej.

Właściwości kombinezonów gazoszczelnych

W celu zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z odzieży gazoszczelnej stosuje się zabezpieczenia uniemożliwiające przedostanie się substancji chemicznych do wnętrza kombinezonu. Słabe punkty to przede wszystkim miejsca łączenia rękawic i butów, a także szwy i zamki – dlatego też stosuje się specjalistyczne systemy mocowania, warstwy barierowe, a szwy wzmacnia się zgrzewaną na gorąco taśmą PVC, laminowaną taśmą barierową i gumą chloroprenową. Dzięki dodatkowym wzmocnieniom kombinezony gazoszczelne z materiału aramidowego są dopuszczone do stosowania w strefie zagrożenia wybuchem, zapewniając bezpieczeństwo prac nawet w bardzo trudnych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj