Utrzymanie przydomowej oczyszczalni ścieków w dobrym stanie to wcale nie taka łatwa sprawa. Choć sam system jest ekologiczny, efektywny i opłacalny w długiej perspektywie, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Służą do tego dość powszechne na rynku środki, które spotkamy pod nazwą aktywatory do szamb. Preparaty te czasami są pomijane przy eksploatacji przydomowych oczyszczalni, są także problemy z ich prawidłowym zastosowaniem…

Aktywatory do szamba – zastosowanie, właściwości, zalety

Trzeba nam wiedzieć, że głównym zadaniem przydomowych oczyszczalni jest rozkład materii organicznej w ściekach na proste związki za pomocą naturalnie występujących tam bakterii. Proces ten nosi nazwę samooczyszczania. Aktywatory do szamb to środki, które mają niejako uruchomić pracę oczyszczalni. Aplikuje się je do nowego lub nieużywanego przez długi czas zbiornika na ścieki. Bakterie do szamba działają niemal natychmiast – używając za pokarm zawarte w ściekach nieczystości.

Aktywatory są mieszanką odpowiednio dobranych, bezpiecznych szczepów bakterii, enzymów oraz witamin. Taka formuła pozwala możliwie najszybciej i najbardziej efektywnie oczyszczać ścieki zgromadzone z naszego gospodarstwa domowego. Oczywiście, naturalnie występujące w ściekach bakterie powinny poradzić sobie z samooczyszczaniem, w praktyce jednak niezbędne są bakterie do szamba.

Bakterie do szamba – jak używać?

Oprócz aktywatorów do szamb warto regularnie stosować biopreparaty. Są to zwykle bakterie do szamba w postaci tabletek, proszku lub płynu, które stosuje się w celu utrzymania wysokiej wydajności oczyszczania ścieków w przydomowej oczyszczalni. Stosowane detergenty lub nieregularny dopływ ścieków sprawiają, że flora bakteryjna w szambie wymiera lub nie namnaża się odpowiednio intensywnie, zatem niezbędne jest jej wsparcie z zewnątrz.

Fot. Preparaty Bio7 – Bakterie do szamba od Aktywatory.pl

Tabletki do szamba wrzuca się bezpośrednio przez właz osadnika lub przez muszlę klozetową. Ich zadaniem jest dodatkowo usunięcie odorów oraz udrożnienie rur, a także usunięcie osadów, co zwiększa pojemność osadnika. Bakterie do szamba stosuje się regularnie zgodnie z zaleceniami producenta, w tym przypadku nie warto wrzucać ich więcej lub częściej – nie będzie to miało wpływu na zwiększenie kolonii bakteryjnej, gdyż zależy to nie od dodawanego preparatu do szamba, ale od ilości pożywienia w formie nieczystości.

Które bakterie do szamba polecamy?

Spośród wszystkich biopreparatów na rynku zdecydowanie polecamy tabletki ekologiczne do szamba. Ich zaletą jest doskonale dobrana, bezpieczna dla środowiska kombinacja bakterii, enzymów i innych składników odżywczych. Każda tabletka do optymalna, odmierzona przez producenta porcja, łatwa w dozowaniu i przechowywaniu. Spotkacie się na rynku także z proszkiem do szamba oraz preparatami płynnymi. Są one równie efektywne i działaniem nie ustępują pastylkom do szamba, jednak są mniej wygodne w dozowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj