W Polsce nie brakuje miłośników kultury podhalańskiej, dlatego wiele z nich decyduje się na urządzenie domu właśnie w stylu góralskim. Dzięki zasłonom, poduszkom, narzutom, czy obrusom wykonanym z tkanin góralskich mogą przenieść namiastkę podhalańskiego klimatu do domu. Motywy góralskie doskonale odnajdą się nawet we współczesnych wnętrzach. W tym artykule dowiesz się, jakie motywy góralskie wykorzystywane są najczęściej w stylistyce zasłon.

Motywy góralskie, czyli jakie?

Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować wielki powrót kultury ludowej, czyli folkloru. Trend ten nie ominął także akcesoriów do wyposażenia domu, w tym akcesoriów tekstylnych. Tkaniny górskie cieszą się dużym powodzeniem. Dzięki nim możemy przenieść do swojego domu prawdziwy górski klimat i atmosferę. Czym jednak wyróżniają się motywy góralskie?

Jak zauważa specjalista reprezentujący sklep internetowy z firanami i tekstyliami Polontex: Jednym z najbardziej znanych góralskich wzorów jest parzenica. Jej mianem określano kiedyś proste pętlice sznurkowe, które służyły do wzmacniania rozcięć na przedzie spodni sukiennych. Z upływem czasu parzenica stała się haftem, który znaleźć można nie tylko na częściach ubioru, ale również na zasłonach, obrusach, narzutach, czy poszewkach.

Wygląd parzenicy w zależności od regionu może się nieco różnić. Ta z regionu Podhala wyróżnia się dużym rozmiarem i wielobarwnością (do ośmiu kolorów). Posiada charakterystyczny kształt rozety, gwiazdy lub serca z bocznymi pętlami o stylizowanych roślinnych i geometrycznych formach. Parzenica babiogórska z zielonej taśmy posiada kształt trójlistnej pętlicy. Górale orawscy z kolei używają podwójnych parzenic – czarnych lub zielonych, gorczańscy – parzenic typu węzeł rycerski na motywie serca, a górale pienińscy charakterystycznych haczykowatych form tam, gdzie dolna część oblamki przypora styka się z serduszkiem. Tkaniny góralskie występują także z motywem tzw. baciarki, czyli czerwonym motywem roślinnym wpisanym w koło. Oprócz parzenic ornamentyka góralska obfituje w liczne zdobienia o charakterze rustykalnym. Mowa tutaj o stylizowanych wzorach roślinnych i kwiatowych, niekiedy zahaczających nawet o abstrakcję. Motywy góralskie charakteryzują się przede wszystkim bogactwem wzorów pełnych energii, dlatego warto przenieść je do naszego życia i ozdobić tekstyliami górskimi nasze mieszkanie lub dom.

Zasłony z motywem góralskim – gdzie się sprawdzą?

Zasłony we wzory góralskie nadają wnętrzom domowego i przytulnego klimatu. Często wykorzystywane są w karczmach, zajazdach, restauracjach, czy hotelach w okolicach Zakopanego, przypominając gościom o bliskości gór i związanej z nimi kulturze. Od kilku lat zasłony we wzory góralskie i inne tekstylia z motywem kultury ludowej wykorzystywane są nie tylko na Podhalu, ale w całej Polsce. Mimo że specyfika tego rodzaju motywów dekoracyjnych wydaje się ściśle powiązana z folklorem, to inspirowane nimi wzory doskonale sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, nawet tym o nowoczesnym wystroju.

Dzięki nim wprowadzimy do swojego domu, mieszkania, hotelu, czy restauracji klimat Podhala. Jest to również dobry pomysł dla osób, które lubią swojskie klimaty, energetyczne kolory i wesołe, niebanalne wzory. To właśnie z ich pomocą, możemy ożywić wnętrze, dodać mu charakteru oraz sprawić, że przykują uwagę naszych gości i przybliżą im klimat gór. Oprócz pięknego wyglądu dużą zaletą haftów góralskich jest również wysoka jakość wykonania, stąd cały czas cieszą się sporym zainteresowaniem. Poszukując zasłon, które pozwolą stworzyć wyjątkowy klimat, warto sięgnąć nie tylko po najnowsze trendy, ale po to, co jest dobrze znane i lubiane od lat. Jedną z propozycji są właśnie zasłony z parzenicami lub innymi motywami góralskimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj