Przeszczep włosów jest dla wielu osób, zmagających się z problemem łysienia,jedyną możliwością na powrót do komfortowego samopoczucia. Wymaga dokładnego przygotowania oraz niemałych nakładów finansowych. Dlatego po wykonanym przeszczepie warto też przyłożyć się do odpowiedniej pielęgnacji przeszczepionych włosów.

Zalecenia po transplantacji włosów

Choć transplantacja włosów jest zabiegiem nieinwazyjnym i zwykle nie wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego, a jedynie miejscowego, nie oznacza to, że po opuszczeniu kliniki nie należy zastosować się do zaleceń lekarza.

Jakie są na ogół zalecenia dla pacjenta, który przeszedł zabieg przeszczepu włosów?

  1. Oszczędzający tryb życiaW pierwszych dniach po zabiegu zrezygnuj z uprawiania sportu i innych form wysiłku fizycznego na minimum tydzień. Wpływa to na ciśnienie i przepływ krwi, a to z kolei przekłada się na gojenie oraz same przeszczepy.
  2. Ochrona przed słońcemSkóry po przeszczepie włosów nie można wystawiać na ekspozycję słoneczną. Jeśli wykonujesz zabieg w okresie wiosenno-letnim, zadbaj o to, by głowa była osłonięta przez minimum trzy tygodnie. Zrezygnuj z solarium na okres minimum 6 miesięcy po zabiegu.
  3. Zrezygnuj z używekPo zabiegu należy też zrezygnować z używek wpływających na ciśnienie czy krzepliwość krwi. Dotyczy to zarówno alkoholu i papierosów, jak też np. kawy czy herbaty.
  4. Zapewnij sobie odpoczynekW pierwszych siedmiu dniach po przeszczepie włosów skóra głowy może być tkliwa i opuchnięta. Poza wskazanymi przez lekarza środkami łagodzącymi ból oraz okładami, postaraj się też w tym czasie jak najwięcej odpoczywać. Przełoży się to z pewnością na szybsza regenerację tkanek.

Pielęgnacja włosów po transplantacji

Początkowo, w pierwszym tygodniu po zabiegu, skóra głowy oraz włosy wymagają specjalnego traktowania. Niezbędne jest przemywanie miejsc przeszczepu środkami dezynfekującymi, wskazanymi przez lekarza. Nie można też myć włosów ani skóry głowy w tradycyjny sposób. W tym okresie musisz uzbroić się w cierpliwość i zaczekać, aż powstałe strupki odpadną samoistnie.

Gdy proces gojenia dobiegnie końca, możesz przejść do wyrobienia nowych nawyków w obszarze pielęgnacji skóry głowy i włosów. Lekarz przeprowadzający zabieg może wskazać Ci odpowiednie produkty, zawierające alantoinę i octenidynę. Są to często naturalne preparaty o łagodnym działaniu, nierzadko ze wskazaniem stosowania u dzieci i niemowląt.

Rynek kosmetyczny obfituje w szereg produktów skierowanych do osób po przebytej transplantacji włosów. Stosowanie odpowiednich kosmetyków pozwoli Ci nie tylko osiągnąć piękny wygląd i kondycję Twoich nowych włosów, ale też utrwali efekty zabiegu i wzmocni Twoje nowe włosy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj