Podatek drogowy jest jednym z kluczowych aspektów funkcjonowania niemieckiego systemu transportu drogowego. To opłata, którą muszą ponosić właściciele pojazdów użytkowanych na niemieckich drogach. Dotyczy on nie tylko Niemców, ale także osób z zagranicy. Sprawdź, kiedy należy zapłacić podatek drogowy u naszych zachodnich sąsiadów, kto jest z niego zwolniony i co grozi za nieuregulowanie tej opłaty.
Czym jest podatek drogowy?
Podatek drogowy w Niemczech, znany także jako „KFZ Steuer” (Kraftfahrzeugsteuer), jest opłatą, którą właściciele pojazdów muszą ponosić za korzystanie z niemieckich dróg publicznych. Podatek ten został wprowadzony w celu pokrycia kosztów utrzymania infrastruktury drogowej oraz wspierania działań na rzecz ochrony środowiska.
Kto jest objęty podatkiem drogowym?
Według przepisów prawa podatek drogowy w Niemczech obejmuje niemal wszystkie rodzaje pojazdów silnikowych – zarówno te zarejestrowane na stałe w tym kraju, jak i zarejestrowane za granicą, ale używane na niemieckich drogach. Dotyczy m.in. samochodów osobowych, motocykli, ciężarówek, a także pojazdów specjalistycznych, takich jak kampery.
Często pada pytanie o to, czy Polacy, poruszający się samochodami po niemieckich drogach, muszą opłacać opisywany podatek. Nie jest to proste zagadnienie, dlatego warto zwrócić się z nim do specjalistów takich jak kancelaria prawna w Niemczech.
Wiele zależy od tego, jak długo trwa pobyt na terenie Niemiec. Jeśli to minimum połowa roku (183 dni), właściciel pojazdu silnikowego, jeżdżącego po niemieckich drogach, musi ponieść opłatę. Nie ma przy tym znaczenia, czy auto jest zarejestrowane w Polsce, czy w Niemczech.
Z niemieckiego podatku drogowego zwolnieni są turyści, pracownicy sezonowi (pod warunkiem przebywania w Niemczech krócej niż przez połowę roku), a także studenci i właściciele samochodów elektrycznych (zwolnienie jest tymczasowe, zależne od daty rejestracji takiego pojazdu).
Co grozi za nieopłacenie podatku drogowego w Niemczech?
Podatek KFZ Steuer jest obliczany na podstawie różnych czynników, w tym m.in.: pojemności silnika, rodzaju paliwa oraz normy emisji spalin. Władze niemieckie przywiązują dużą wagę do rzetelnego opłacania podatków drogowych, gdyż stanowią one istotne źródło dochodów na rozwijanie infrastruktury. W związku z tym, nieprzestrzeganie przepisów dotyczących tego podatku może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi – nie tylko mandatem i koniecznością uregulowania zaległości z odsetkami, ale także odpowiedzialnością karno-skarbową.
Zdarza się, że na kierowców z naszego kraju nakładane są kary za nieopłacenie podatku drogowego. Nigdy jednak nie lekceważ takiej sytuacji i zweryfikuj zasadność roszczenia ze strony niemieckiego urzędu skarbowego. W tym celu możesz skontaktować się ze specjalistami takimi jak adwokat polski w Niemczech. Sprawdzi on, czy na pewno musisz uregulować spłatę zaległego podatku i podpowie możliwe rozwiązania.