Brak zębów może częściowo lub całkowicie utrudniać normalne funkcjonowanie u pacjentów. Wiąże się nie tylko z niską estetyką, ale prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, również na tle psychicznym. Właśnie dlatego warto robić wszystko, aby nie dopuścić do całkowitego bezzębia i jeśli zachodzi taka konieczność, od razu udać się do specjalisty po pomoc.

Czym jest bezzębie?

Bezzębie to inaczej brak zębów w żuchwie i szczęce. Może być ono całkowite lub częściowe, jeśli pacjent posiada kilka własnych zębów. Do przyczyn bezzębia najczęściej zalicza się: brak zdrowych nawyków, niezdrowa dieta, paradontoza, nieszczęśliwe wypadki, wiek, nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Utrata kilku podstawowych zębów już utrudnia codzienne przyjmowanie pokarmów. Zaburzony proces jedzenia prowadzi do nieprawidłowego trawienia oraz niedoboru witamin i minerałów. Wszelkie chrupiące, twarde lub całkowicie miękkie pokarmy nie nadają się do spożycia, jeśli pacjentowi brakuje całkowicie zębów, nie mówiąc już o wrażeniach towarzyszących jedzeniu. Co ważne, bezzębie powoduje również problemy z mówieniem, a twarz osoby chorej zmienia swój wygląd i znacznie się postarza.

Jak leczyć bezzębie?

Możliwości leczenia bezzębia jak kilka, a wszystko zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta. Jeśli dana osoba nie posiada jednego lub kilku zębów, można u niej zastosować koronę na implancie, lub most na implancie. Jeżeli mowa o całkowitym braku zębów, najlepszym rozwiązaniem będzie proteza na implantach. Nowatorską metodą jest zastosowanie jedynie 4 implantów. Dzięki temu proteza idealnie rozkłada się w szczęce, powodując, że pacjent nie odczuwa jej jako ciała obcego. Sposób leczenia uzależniony jest także od stanu kości. W momencie, w którym ubytki w kościach są znaczne, warto zastosować specjalne śruby tytanowe, które mocuje się w kościach jarzmowych. Specjalista na konsultacji oceni stan zębów pacjenta i pomoże mu dokonać właściwego wyboru metody leczenia. Najważniejszym czynnikiem, który daje szansę na świetne efekty leczenia, jest chęć pacjenta i szybkie zgłoszenie się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj