Chcesz zachować płynność finansową swojej firmy? Dobrym rozwiązaniem jest faktoring. Już w kilka minut możesz uzyskać należne Ci pieniądze z faktur! Dowiedz się, co powinna zawierać umowa dotycząca takiej usługi!
Faktoring jest coraz częstszym sposobem na zewnętrzne finansowanie przedsiębiorstwa. Korzystają z niego zarówno większe, jak i mniejsze firmy. Wyjaśniamy, z czego powinna składać się przykładna umowa faktoringowa, a także jakie wymogi musi spełniać.
Podstawy prawne umowy faktoringowej
Z punktu widzenia kodeksu cywilnego, umowa faktoringowa jest tzw. umową nienazwaną. Oznacza to, że nie jest w żaden sposób regulowana przez prawo cywilne. W związku z tym obowiązuje ją zasada swobody umów – strony mogą ustalić dowolne warunki, zgodne jednak z obowiązującymi przepisami, zasadami współżycia społecznego i naturą danego stosunku prawnego.
Najważniejsze elementy umowy faktoringowej
Oprócz standardowych elementów, takich jak oznaczenia stron, wskazanie miejsca i daty zawarcia itp., umowa faktoringowa posiada cechy przelewu wierzytelności oraz zlecenia. Oznacza to, że musi zawierać m.in.:
- klauzule określające rodzaj świadczonej usługi faktoringowej (jawna, tajna, niepełna itp.),
- informacje dotyczące zasad finansowania faktur i sposobów rozliczenia sfinansowanych faktur.
Klienci powinni szczególnie zwrócić uwagę także na:
- sposób zawiadamiania dłużnika o cesji wierzytelności,
- zasady dalszej obsługi dłużnika faktoringowego,
- cennik za wykonywane usługi.
W jakiej formie zawiera się umowę faktoringową?
Kodeks cywilny nie narzuca żadnej formy umowy faktoringowej, ale najlepiej jest zawrzeć ją na piśmie, w razie ewentualnych sporów lub nieporozumień. W przypadku usług faktoringu internetowego, rozwiązaniem jest tzw. forma dokumentowa. Umowa zostaje wtedy zawarta online, poprzez platformę faktora.
Chcesz mieć pewność, że Twoja umowa faktoringowa jest w pełni sprawiedliwa i zgodna z prawem? Skorzystaj z usług Narodowego Funduszu Gwarancyjnego! Wejdź na stronę: www.nfg.pl, aby już w kilka minut sfinansować faktury!